Hazırlık Okulu


ODTÜ kurulduğu günden itibaren tüm bölümlerinde %100 İngilizce eğitim vermektedir. Eylül ayında yapılan ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı'nda (https://ncc.metu.edu.tr/sfl/general-information-about-epe/) başarı gösteren veya eşdeğerliliği kabul edilmiş uluslararası bir sınavdan yeterli puan alan yeni öğrenciler, kazandıkları lisans programının birinci sınıfına doğrudan başlayabilirler. İngilizce düzeyleri lisans programlarını takip etmek için yetersiz olan öğrenciler ise İngilizce Hazırlık Programı'na devam ederler. İngilizce Hazırlık Programı'nda okuma, yazma, dinleme, konuşma becerilerine yönelik iki dönem süren yoğun bir eğitim programı yürütülmektedir.

Öğrenciler İngilizce düzeylerine göre birinci dönem altı, ikinci dönem ise beş gruba ayrılmakta ve bütün akademik yıl boyunca yerleştirildikleri düzeylerine göre haftada 15, 20, 25 ya da 30 saat ders görmektedirler. Birinci sınıfa devam edebilmek için yıl içi programı belirli bir başarı ile tamamlamak ve yıl sonundaki İngilizce Yeterlik Sınavı'nda başarılı olmak zorunludur. İngilizce Yeterlik Sınavı'na girebilmek için sene içi başarı notlarının 64.5 ve üstü olması gerekir. Öğrencilerin İngilizce Yeterlik Sınavı'ndan başarılı sayılmaları için bu sınavdan 59.5 ve üstü not almaları gerekir. Bu notların hesaplanması ve farklı seviyelerdeki uygulamaların detaylarına şu adresten ulaşabilirsiniz: https://intranet.ncc.metu.edu.tr/files/ODTU_KKK_rules_and_regulations%20...

İngilizce Hazırlık Programı ayrıca öğrencilerine bireysel çalışma olanakları da sunmaktadır. Yabancı Diller Okulu binasındaki Çalışma Merkezi; yazılı malzeme, bilgisayar ve diğer görsel-işitsel aygıtlarla birlikte öğrencilerin hizmetindedir. Burada uzman öğretim elemanları öğrencilerle birebir ilgilenmekte, türlü dil becerilerini geliştirmeleri için gereken yardımı sağlamaktadır. Ayrıca sanal ortamda öğrencilere sınıf dışında da geniş eğitim olanakları sağlanmaktadır.