CANLI DESTEK
CANLI DESTEK

Gereksinim Bursları


ODTÜ, ekonomik zorluklar nedeniyle eğitimini sürdürmekte zorlanan öğrencilere destek olmaktadır. ODTÜ Burs ve Yardım Komitesi tarafından dağıtımı gerçekleştirilen bu burslar için oluşturulan yardım fonuna, ODTÜ Öğrenci Destekleme Derneği, ODTÜ Geliştirme Vakfı, bireysel yolla ya da yaklaşık 20 ilde yer alan mezun derneklerimiz aracılığıyla mezunlarımız, öğrenci aileleri ve kurumsal firmalar katkı sağlamaktadır.

Burs ve yardımlar, 9-12 ay süre ile nakit, yurt ve yemek yardımları şeklinde olup 2021-2022 eğitim öğretim yılında miktarları aylık 200 TL-1.000 TL arasında değişmektedir. Burs ve yardımlardan ihtiyacı olan öğrenciler, öğrenimlerini başarı ile sürdürdükleri sürece yararlanabilmektedirler. Ekonomik gereksinime göre nakit, yurt ve yemek yardımlarının tamamından yararlanabilmek mümkündür. Gereksinim burslarına başvurular, kayıtlar sırasında yapılmaktadır.

Her yıl yeni kayıt yaptıran öğrencilerin yaklaşık 3'te 1'i gereksinim burslarından faydalanmaktadır. 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında, 1.400 yeni kazanan öğrencinin, Başarı Bursları dâhil, burs ve yardımlardan yararlanması beklenmektedir.

Burs ve yardımlar dışında, öğrencilerin Üniversite bünyesinde ilgi duydukları birimlerde, haftada en fazla 15 saat olmak üzere çalışma imkânı da bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için: http://oidb.metu.edu.tr/tc-uyruklu-ogrenciler-icin-burs-olanaklari