ÜCRETLER  

LİSANS PROGRAMLARI KONTENJANLARIÖĞRENİM ÜCRETİ(YILLIK)
TC ve KKTC uyruklu tam burslu öğrenciler Öğrenim ücreti ödenmez
TC uyruklu %75 burslu öğrenciler 9.397,50 TL
KKTC uyruklu %75 burslu öğrenciler 6.108,375 TL
TC uyruklu %50 burslu öğrenciler 18.795,00 TL
KKTC uyruklu %50 burslu öğrenciler 12.216,75 TL
Uluslararası Öğrenciler International Students Please check the
Scholarships & Fees page
under the International Office website
Yurtdışından öğrenci kontenjanlarına kabul edilen T.C ve K.K.T.C uyruklu öğrenciler 31.500,00 TL
TC uyruklu SUNY öğrencileri** 37.590,00 TL
KKTC uyruklu SUNY öğrencileri** 24.433,50 TL
KAYIT HARCI: * 262,50 TL
2019-2020 YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI ÖĞRENİM ÜCRETLERİ (YILLIK)ÖĞRENİM ÜCRETİ(YILLIK)Kayıt Harcı *
TC ve KKTC Uyruklu Öğrenciler 14.175,00 TL 262,50 TL
Uluslararası Öğrenciler 4.200,00 USD $105,00

Belirtilen öğrenim ücretleri 2019-2020 Akademik Yılı'nda ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler için geçerli olup, ücretlere KDV dâhildir. Ücretler yıllık olarak belirtilmiştir, Güz ve Bahar Dönemi başında olmak üzere iki taksitte ödenir.

* Burslu ve burssuz programlarımıza yerleşen tüm öğrencilerimizin her akademik dönem başlangıcında kayıt harcı ödemelerini gerçekleştirmeleri 

Sonraki yıllarda $ bazlı öğrenim ücretine yapılacak yıllık artışlar, %10 ile sınırlı olacaktır.

Sonraki yıllarda TL bazlı öğrenim ücretine yapılacak yıllık artışlar, o yılın Mayıs ayı için ilan edilen yıllık KKTC Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artış ile sınırlı olacaktır.

 KKTC vatandaşları, ODTÜ kampüslerinde (Ankara, Erdemli, KKK) tam zamanlı personelin görevleri devam ettiği sürece çocuklan ve ODTÜ KKK lisans programlarında kayıtlı kardeşler (biri hariç) için uygulanır. Bir öğrenci bu kategorilerden sadece birisi için indirim alabilir.

** 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında İşletme SUNY (New Paltz) Programı'na girecek öğrencilerin ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'ndaki yıllık öğrenim ücreti, İngilizce Hazırlık Programı da dahil olmak üzere, yukarıdaki tabloda belirtildiği şekildedir.

TAKSİT SEÇENEKLERİ 

Peşin (tek) ödeme için herhangi bir kredi kartını kullanabilirsiniz. Creditwest, Garanti Bankası, İş Bankası kredi kartları ve bu bankaların anlaşmalı kredi kartlari ile TL olarak yapılacak öğrenim ve yurt ücreti ödemelerinde taksitle ödeme olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Taksitli ödeme seçenekleri için Online Kredi Kartı ile ödeme detaylarına tıklayınız.  

New Paltz Üniversitesi'nde geçirilecek dönemler için öğrenciler bu üniversitenin o dönem için belirlenen öğrenim ücretini ödeyeceklerdir. Bu tutar, 2018-2019 akademik yılı için (yaz dönemleri hariç) zorunlu sağlık sigortası dahil yaklaşık 26.000 ABD dolarıdır.

Öğrencilerin New Paltz'da bulunacağı yaklaşık 12 aylık süre boyunca yurt, yemek, kitap-kırtasiye ve kişisel ihtiyaçları için yapacakları harcamaların yaklaşık 15.000-20.000 ABD doları tutacağı tahmin edilmektedir.  


BURSLAR

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu 2019-2020 Akademik Yılı'nda öğrencilerine aşağıdaki burs olanaklarını sunmaktadır:

ÖSYS SONUÇLARINA GÖRE VERİLEN BURSLAR:

Öğrenim Bursu:

Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, 1 yıl * İngilizce Hazırlık Programı ve 5 yıl lisans eğitimi süresince başarı durumuna bakılmaksızın, yerleştirildikleri burslu kontenjan türüne göre öğrenim ücretinin %100, %75 veya %50'sinden muaf olacaktır.

(*) Devamsızlıktan kalmayan ve yıl sonu not toplamı 50,00 ve üzeri olan öğrencilerin, veya girdikleri herhangi bir İngilizce Yeterlik Sınavı'ndan (İYS'den) 50,00 ve üzeri alan öğrencilerin İngilizce Hazırlık Programı'ndaki bursları bir yıl daha devam eder. Devamsızlıktan kalan ve bir yıllık eğitimini tamamlamayan öğrencilerinse, tek sınav hakları olan Eylül İYS'den 50,00 ve üzeri bir not almaları halinde İngilizce Hazırlık Programı'ndaki bursları bir yıl daha devam eder. Yaz Okulu ayrıca ücrete tabidir.

Yurt Bursları:

ProgramYerleştirme Puan Türü Yurt Bursu için Gereken
Bilgisayar Mühendisliği SAY SAY sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000'e girmek.
Elektrik-Elektronik Mühendisliği SAY SAY sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000'e girmek.
İnşaat Mühendisliği SAY SAY sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000'e girmek.
Kimya Mühendisliği SAY SAY sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000'e girmek.
Makina Mühendisliği SAY SAY sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000'e girmek.
Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği SAY SAY sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000'e girmek.
Havacılık ve Uzay Mühendisliği SAY SAY sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000'e girmek.
İngilizce Öğretmenliği DİL DİL sınav başarı sıralamasında ilk 4.000'e girmek
İşletme EA EA sınav başarı puan sıralamasında ilk 25.000'e girmek.
İşletme (UOLP-SUNY) EA EA sınav başarı puan sıralamasında ilk 25.000'e girmek.
İktisat EA EA sınav başarı puan sıralamasında ilk 25.000'e girmek.
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler EA EA sınav başarı sıralamasında ilk 25.000'e girmek.
Psikoloji EA EA sınav başarı sıralamasında ilk 25.000'e girmek.
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık EA EA sınav başarı sıralamasında ilk 25.000'e girmek.

Koşullarını sağlayan öğrencilerin tümü dört kişilik odalarda ücretsiz yurt hakkına sahip olacaktır. Yurt Bursları, akademik başarı aranmaksızın, İngilizce Hazırlık Programı'nda 2 yıl ve lisans eğitiminde 5 yıl süre ile geçerlidir. Yurt bursu kabul kriterleri gözetilirken ilgili puan türüne dikkat edilmelidir. Örneğin SAY puan türünde 35.100 sıralama yapan fakat Y-SAY puan türünde 34.900 sıralama yapan bir öğrenci yurt bursundan faydalanamaz. Yurt bursundan faydalanabilmesi için SAY puan türündeki sıralamasının en fazla 34.999 olması gerekmektedir. Benzer bir örneğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz, bu örnekteki öğrencinin Y-SAY sıralaması 34.951 olmasına rağmen SAY sıralaması 35.180 olduğu için bu öğrencinin de yurt bursundan faydalanması söz konusu olamamaktadır.

Yurt bursunu Kaybetme Koşulları:

  • Öğrenci Disiplin Yönergesi kapsamında "bir hafta uzaklaştırma ve daha üstü" bir ceza alanlar, ÖSYS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını kaybetmektedir.
  • Yurtlar Yönetmeliği kapsamında 50 ceza puanına ulaşanlar, ÖSYS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını ve yurtlarda yer garantisini bir akademik yıl için kaybetmektedir.

Kampus Basarı Bursu:

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu programlarına 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında kabul edilecek öğrencilerden Üniversite Giriş Sınavındaki yerleştirme sırasına göre EA ve SAY puan türlerinde ilk 10.000 ve DİL puan türünde ilk 1.000 içinde bulunan öğrencilere:

  • Hazırlık okulunda bir yıl, lisans programlarında her akademik yıl sonunda CGPA not ortalamasının en az 3,00 olması şartıyla programda geçirdiği ilk dört yıl uygulanmak üzere dokuz ay süre ile aylık 800TL burs,
  • Kampus yurtlarında, bir yılı Hazırlık okulunda, ilk dört yılı kazanılan lisans programında olmak üzere, bir kişilik odalarda (II. Yurt Süit düzeninde oda) ücretsiz konaklama,
  • Bir adet dizüstü bilgisayar,
  • Kampus açık havuz ve spor salonunun ücretsiz kullanımı

EĞİTİM – ÖĞRETİM SÜRESİNCE BURS OLANAKLARI

Akademik Başarı Bursu: Lisans programında ilk yılını (Hazırlık Okulu hariç iki normal dönemi) tamamlamış ve kendi programlarındaki öğrenciler arasında Hazırlık sınıfında okuyanlar hariç genel not ortalaması sıralamasında ilk %3'e girenlerden;

  • Program bazında en yüksek ortalama 4,00 olarak hesaplanan ağırlıklı genel not ortalaması (N-CGPA) 3,50 - 3,74 arasında olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 450 TL/ay;
  • Program bazında en yüksek ortalama 4,00 olarak hesaplanan ağırlıklı genel not ortalaması (N-CPGA) 3,75 ve üzeri olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 650 TL/ay;

"Akademik Başarı Bursu" verilir.

Hazırlık sınıfında okuyanlar hariç, bir programa kayıtlı öğrenci sayısının %3'ünün küsurlu veya ikiden az olması durumunda yukarıdaki genel not ortalaması koşullarını sağlayan kaç öğrenciye Akademik Başarı Bursu verileceği ve aynı not ortalamasına sahip öğrencilerin olması durumunda burs verilecek öğrenci sayısının artırılması hususlarında Kampus Yönetim Kurulu Başkanlığı yetkilidir. Genel not ortalaması ve ağırlıklı genel not ortalaması ilgili yarıyıl sonu itibariyle alınan notlara göre hesaplanır.

Genel not ortalamaları ne olursa olsun; (i) Öğrenci Disiplin Yönergesi kapsamında "Yükseköğretim kurumundan bir hafta uzaklaştırma" ve üstü disiplin cezası almış öğrenciler ile Yurtlar Yönetmeliği kapsamında "Yurttan bir dönem çıkarma" ve üstü ceza almış öğrenciler, (ii) yaz okulu hariç son iki döneminde normal ders yükünün altına düşen veya FD, FF, NA, W ve U notu bulunan öğrenciler, (iii) genel not ortalaması (CGPA) veya yaz okulu hariç son iki dönemin not ortalamaları (GPA) 3,00'ün altında bulunan öğrenciler bu burstan yararlanamazlar.

Öğrenci Asistanlık:

Öğrencilerin Kütüphane, Laboratuvarlar, Bilgi İşlem, Spor Tesisleri, Yurtlar, vb. yerlerde Öğrenci Asistan statüsünde hizmet karşılığı burs alabilme olanakları da bulunmaktadır. Öğrenci asistanlık için akademik başarı yanında gereksinim de göz önüne alınmaktadır.

Gereksinim Bursları: Maddi imkânları kısıtlı öğrencilere, belirli bir başarı düzeyinin altına düşmemeleri koşuluyla, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Burs ve Yardım Fonu aracılığıyla kitap, gereksinim, yolluk vb. maddi destek bursları verilmektedir.