CANLI DESTEK
CANLI DESTEK

Burslar ve Ücretler


1. YKS Sonuçlarına Göre Verilen Burs Olanakları
  1.1. Öğrenim Bursu
  1.2. Kampüs Başarı Bursu
  1.3. Yurt Bursu
2. Ücretler
3. İndirimler
  3.1. Personel, Mezun ve Kardeş İndirimi
  3.2. Tercih İndirimi
4. Eğitim – Öğretim Süresince Burs Olanakları
  4.1. Akademik Başarı Bursu
  4.2. Öğrenci Asistanlığı
  4.3. Gereksinim Bursları
5. Yıllık Tahmini Gider Tablosu


1. YKS Sonuçlarına Göre Verilen Burs Olanakları
1.1. Öğrenim Bursu:

Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, akademik başarı durumuna bakılmaksızın, İngilizce Hazırlık Programı’nda 1 yıl* ve lisans eğitiminde 5 yıl boyunca, yerleştirildikleri burslu kontenjan türüne göre öğrenim ücretinin %100 veya %50'sinden muaf olacaktır.

(*) Devamsızlıktan kalmayan ve yıl sonu not toplamı 50,00 ve üzeri olan veya girdikleri herhangi bir İngilizce Yeterlik Sınavı'ndan (İYS) 50,00 ve üzeri alan öğrencilerin İngilizce Hazırlık Programı'ndaki bursları ikinci yılda da devam eder. Devamsızlıktan kalan ve bir yıllık eğitimini tamamlamayan öğrencilerinse, tek sınav hakları olan Eylül İYS'den 50,00 ve üzeri bir not almaları halinde İngilizce Hazırlık Programı'ndaki bursları bir yıl daha devam eder. Yaz Okulu ayrıca ücretlendirilir.

1.2. Kampüs Başarı Bursu:

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü programlarına 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılında kabul edilecek öğrencilerden Üniversite Giriş Sınavı yerleştirme sırasına göre EA ve SAY puan türlerinde ilk 10.000 ve DİL puan türünde ilk 1.000 içinde bulunan öğrencilere;

  • Hazırlık okulunda bir yıl, lisans programlarında her akademik yıl sonunda kümülatif (CGPA) not ortalamasının en az 3,00 olması şartıyla programda geçirdiği ilk dört yıl uygulanmak üzere yılda dokuz ay süre ile aylık 1000 TL burs,
  • Kampüs yurtlarında, bir yılı Hazırlık okulunda, ilk dört yılı kazanılan lisans programında olmak üzere, bir kişilik odalarda (II. Yurt Süit düzeninde oda) ücretsiz konaklama,
  • Bir adet dizüstü bilgisayar,
  • Kampüs açık havuz ve spor salonunun ücretsiz kullanımını kapsayan Kampüs Başarı Bursu verilir.

1.3. Yurt Bursu:

  • SAY sınav yerleştirme sıralamasında ilk 35.000 arasında yer alan ve SAY puan türünde bir lisans programına yerleşen,
  • EA sınav yerleştirme sıralamasında ilk 25.000 arasında yer alan ve EA puan türünde bir lisans programına yerleşen,
  • DİL sınav yerleştirme sıralamasında ilk 4.000 arasında yer alan ve DİL puan türünde bir lisans programına yerleşen öğrenciler,

Dört kişilik odalarda ücretsiz yurt hakkına sahip olacaktır. Yurt bursları karşılıksızdır ve akademik başarı aranmaksızın, İngilizce Hazırlık Programı'nda 2 yıl ve lisans eğitiminde 5 yıl süre ile geçerlidir.

Öğrenci Disiplin Yönergesi kapsamında bir hafta uzaklaştırma ve daha üstü bir ceza alanlar, YKS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını; Yurtlar Yönetmeliği kapsamında 50 ceza puanına ulaşan öğrenciler ise, YKS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını ve yurtlarda yer garantisini bir akademik yıl için kaybetmektedir. Başvuru için lütfen https://ncc.metu.edu.tr/tr/oim/ucretler inceleyiniz.


2. Ücretler

Aşağıdaki tabloda yer alan öğrenim ücretleri, 2022-2023 Akademik Yılı'nda ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler için geçerli olup, ücretlere KDV dâhildir.

Ücretler yıllık olarak belirtilmiştir, Güz ve Bahar Dönemi başında olmak üzere iki taksitte ödenir. Dönemlik ödenecek tutarın çeşitli kredi kartlarına taksitlendirilmesi mümkündür. T. İşbankası, T. Ziraat Bankası ve Garanti Bankası aracılığı ile Bonus özelliği olan 9 banka (Garanti BBVA, Denizbank, Alternatifbank, Şekerbank, Fibabanka, TFKB, TEB, ICBC, ING) ile kredi kartı üzerinden taksitlendirme (4 taksit) imkanı bulunmaktadır. Bankalar bu kartlara günün koşullarına göre değişken faizler uygulayabilir.

Taksitli ödeme seçenekleriyle ilgili detaylı bilgiye Online Ödeme Sistemi sayfasından ulaşılabilir.

Sonraki yıllarda, öğrenim ücretine yapılacak yıllık artışlar, K.K.T.C. Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artış ile sınırlı olacaktır. Detaylı bilgi için lütfen ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Finansal Modeli ve Fiyatlandırma Politikaları'nı inceleyiniz.

Öğrenim ücretine ek olarak her dönem, resmi belgeler için kayıt harcı yatırılması gerekmektedir. Kayıt harcı 2022-2023 Akademik Yılında kayıt yaptıran öğrenciler için 460 TL (KDV dahil)'dir.

Program Yıllık Öğrenim Ücreti (KDV Dahil)
Tam burslu Her dönem başında yalnızca kayıt harcı ödenir.
%50 burslu  TC Uyruklu 32.943,50 ₺
KKTC Uyruklu veya İndirimli* 26.354,50 ₺
Burssuz TC Uyruklu 65.887,00 ₺
KKTC Uyruklu veya İndirimli* 52.709,00 ₺

*İndirimlerin kapsamı aşağıda yer alan "3. İndirimler" başlığında incelenebilir.

2022-2023 Eğitim Öğretim yılında İşletme SUNY (New Paltz) Programı'na yerleşen öğrencilerin Hazırlık Programı da dâhil olmak üzere, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde geçireceği dönemler için belirlenen yıllık ücret TC uyruklu öğrenciler için 65.887,00 TL; KKTC uyruklu, Personel, Mezun ve Kardeş İndirimi'nden yararlanan öğrenciler için 52.709,00 TL'dir.

New Paltz Üniversitesi'nde geçirilecek dönemler için, bu üniversitenin o dönem için belirlenen öğrenim ücreti ödenecektir. Bu tutar, 2020-2021 akademik yılı için (yaz dönemleri hariç) zorunlu sağlık sigortası dâhil yaklaşık 20.000 ABD dolarıdır. Öğrencilerin New Paltz'da bulunacağı yaklaşık 12 aylık süre boyunca yurt, yemek, kitap-kırtasiye ve kişisel ihtiyaçları için yapacakları harcamaların yaklaşık 15.000-20.000 ABD doları tutacağı tahmin edilmektedir.


3. İndirimler

3.1. Personel, Mezun ve Kardeş İndirimi:

ODTÜ'de (Ankara, Kuzey Kıbrıs ve Erdemli) tam zamanlı olarak görev yapan (görevi devam eden ya da emekli) personel çocukları (yalnızca bir); ODTÜ mezunlarının çocukları (yalnızca bir) ve ODTÜ'de lisans eğitimine devam eden öğrencilerin kardeşleri (yalnızca bir) için İndirimli Ücret uygulanır (İndirimli Ücret, Ücretler tablosunda "KKTC Uyruklu veya İndirimli" satırında belirtilmiştir). Bir öğrenci bu kategorilerden sadece biri için indirim alabilir.

3.2. Tercih İndirimi

Burssuz programlara yerleşen ve yerleştiği programı ilk 3 tercihlerinden birine yazan öğrenciler, %50 Tercih İndirimi almaya hak kazanırlar (Burssuz program ücretinde %50 indirim yapılır.) İşletme SUNY New Paltz Programı bu indirime dahil değildir. %50 Tercih İndirimi'ne hak kazanan öğrenciler diğer indirim veya bursların herhangi birinden yararlanamaz.


4. Eğitim – Öğretim Süresince Burs Olanakları

4.1. Akademik Başarı Bursu:

Lisans programında ilk yılını (Hazırlık Okulu hariç iki normal dönemi) tamamlamış ve kendi programlarındaki öğrenciler arasında genel not ortalaması sıralamasında ilk %3'e giren öğrencilerden;

Ağırlıklı genel not ortalaması (N-CGPA) 3,50 - 3,74 arasında olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ayda 585 TL,

Ağırlıklı genel not ortalaması (N-CPGA) 3,75 ve üzeri olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ayda 845 TL Akademik Başarı Bursu verilir.

Akademik başarı burslarının uygulanmasında Kampus Yönetim Kurulu Başkanlığı kararları esas alınır.

Akademik Başarı Bursu almaya hak kazanmak için bir öğrencinin aşağıdaki koşulların tümünü karşılaması gerekmektedir:

1- Bir programın ilk iki dönemini (birinci sınıf) tamamlamış olmalıdır.

2- Son iki yarıyılda -her iki yarıyıl için- yarıyıl not ortalaması (GPA) en az 3,00/4,00 olmalıdır.

3- Yaz okulu hariç son iki yarıyılda asgari ders yükü kadar ders almış olmalıdır.

4- Son iki yarıyılda FD, FF, NA, U veya W notu olmamalıdır.

5- Disiplin suçu bulunmamalıdır.

4.2. Öğrenci Asistanlığı:

Öğrencilerin Kütüphane, Laboratuvarlar, Bilgi İşlem, Spor Tesisleri, Yurtlar vb. birimlerde Öğrenci Asistan statüsünde hizmet karşılığı burs alabilme olanakları da bulunmaktadır. Öğrenci asistanlığı için akademik başarının yanında gereksinim de göz önüne alınmaktadır.

4.3. Gereksinim Bursları:

Maddi imkânları kısıtlı öğrencilere, belirli bir başarı düzeyinin altına düşmemeleri koşuluyla, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Burs ve Yardımlar Fonu aracılığıyla kitap, gereksinim, yolluk vb. maddi destek bursları verilmektedir.