Burslar ve Ücretler


Burslar

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, 2019-2020 Akademik Yılı'nda öğrencilerine aşağıdaki burs olanaklarını sunmaktadır.

ÖSYS Sonuçlarına Göre Verilen Burs Olanakları

Öğrenim Bursu:
Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, akademik başarı durumuna bakılmaksızın, İngilizce Hazırlık Programı’nda 1 yıl* ve lisans eğitiminde 5 yıl boyunca, yerleştirildikleri burslu kontenjan türüne göre öğrenim ücretinin %100, %75 veya %50'sinden muaf olacaktır.

(*) Devamsızlıktan kalmayan ve yılsonu not toplamı 50,00 ve üzeri olan veya girdikleri herhangi bir İngilizce Yeterlik Sınavı'ndan (İYS) 50,00 ve üzeri alan öğrencilerin İngilizce Hazırlık Programı'ndaki bursları ikinci yılda da devam eder. Devamsızlıktan kalan ve bir yıllık eğitimini tamamlamayan öğrencilerinse, tek sınav hakları olan Eylül İYS'den 50,00 ve üzeri bir not almaları halinde İngilizce Hazırlık Programı'ndaki bursları bir yıl daha devam eder. Yaz Okulu ayrıca ücretlendirilir.


Kampüs Başarı Bursu:
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü programlarına 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında kabul edilecek öğrencilerden Üniversite Giriş Sınavı yerleştirme sırasına göre EA ve SAY puan türlerinde ilk 10.000 ve DİL puan türünde ilk 1.000 içinde bulunan öğrencilere;

  • Hazırlık okulunda bir yıl, lisans programlarında her akademik yıl sonunda kümülatif (CGPA) not ortalamasının en az 3,00 olması şartıyla programda geçirdiği ilk dört yıl uygulanmak üzere yılda dokuz ay süre ile aylık 800 TL burs,
  • Kampüs yurtlarında, bir yılı Hazırlık okulunda, ilk dört yılı kazanılan lisans programında olmak üzere, bir kişilik odalarda (II. Yurt Süit düzeninde oda) ücretsiz konaklama,
  • Bir adet dizüstü bilgisayar,
  • Kampüs açık havuz ve spor salonunun ücretsiz kullanımını kapsayan Kampüs Başarı Bursu verilir.

Yurt Bursu:

  • SAY sınav başarı puan sıralamasında ilk 35.000 arasında yer alan ve SAY puan türünde bir lisans programına yerleşen,
  • EA sınav başarı puan sıralamasında ilk 25.000 arasında yer alan ve EA puan türünde bir lisans programına yerleşen,
  • DİL sınav başarı puan sıralamasında ilk 4.000 arasında yer alan ve DİL puan türünde bir lisans programına yerleşen öğrenciler,

Dört kişilik odalarda ücretsiz yurt hakkına sahip olacaktır. Yurt bursları karşılıksızdır ve akademik başarı aranmaksızın, İngilizce Hazırlık Programı'nda 2 yıl ve lisans eğitiminde 5 yıl süre ile geçerlidir.

Öğrenci Disiplin Yönergesi kapsamında bir hafta uzaklaştırma ve daha üstü bir ceza alanlar, ÖSYS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını; Yurtlar Yönetmeliği kapsamında 50 ceza puanına ulaşan öğrenciler ise, ÖSYS ile kazandıkları Yurt Bursu hakkını ve yurtlarda yer garantisini bir akademik yıl için kaybetmektedir.

Başvuru için lütfen https://ncc.metu.edu.tr/tr/oim/ucretler inceleyiniz.


Eğitim – Öğretim Süresince Burs Olanakları

Akademik Başarı Bursu:
Lisans programında ilk yılını (Hazırlık Okulu hariç iki normal dönemi) tamamlamış ve kendi programlarındaki öğrenciler arasında genel not ortalaması sıralamasında ilk %3'e giren öğrencilerden;

  • Ağırlıklı genel not ortalaması (N-CGPA) 3,50 - 3,74 arasında olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ayda 450 TL,
  • Ağırlıklı genel not ortalaması (N-CPGA) 3,75 ve üzeri olanlara, takip eden Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında, İlkbahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ayda 650 TL Akademik Başarı Bursu verilir.

Akademik başarı burslarının uygulanmasında Kampus Yönetim Kurulu Başkanlığı kararları esas alınır. 

Öğrenci Asistanlığı:
Öğrencilerin Kütüphane, Laboratuvarlar, Bilgi İşlem, Spor Tesisleri, Yurtlar vb. birimlerde Öğrenci Asistan statüsünde hizmet karşılığı burs alabilme olanakları da bulunmaktadır. Öğrenci asistanlığı için akademik başarının yanında gereksinim de göz önüne alınmaktadır.

Gereksinim Bursları:
Maddi imkânları kısıtlı öğrencilere, belirli bir başarı düzeyinin altına düşmemeleri koşuluyla, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Burs ve Yardımlar Fonu aracılığıyla kitap, gereksinim, yolluk vb. maddi destek bursları verilmektedir.


Ücretler

Aşağıdaki tabloda yer alan öğrenim ücretleri, 2020-2021 Akademik Yılı'nda ilk defa kayıt yaptıracak öğrenciler için geçerli olup, ücretlere KDV dâhildir. Ücretler yıllık olarak belirtilmiştir, Güz ve Bahar Dönemi başında olmak üzere iki taksitte ödenir. Sonraki yıllarda, öğrenim ücretine yapılacak yıllık artışlar, o yılın Mayıs ayı için ilan edilen yıllık K.K.T.C. Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artış ile sınırlı olacaktır. Detaylı bilgi için lütfen ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Finansal Modeli ve Fiyatlandırma Politikaları’nı inceleyiniz.

Lisans Programları Yıllık Öğrenim Ücreti
TC Uyruklu Öğrenciler Tam Burslu*** Öğrenim ücreti ödenmez.
%75 Burslu 9.397,50 TL
%50 Burslu 18.795,00 TL
Burssuz 37.590,00 TL
SUNY Programları** 37.590,00 TL
Personel İndirimi, Mezun ve Kardeş İndiriminden Yararlanan Öğrenciler Tam Burslu Öğrenim ücreti ödenmez.
%75 Burslu 7.518,00 TL
%50 Burslu 15.036,00 TL
Burssuz 30.072,00 TL
SUNY Programları** 30.072,00 TL
KKTC Uyruklu Öğrenciler Tam Burslu Öğrenim ücreti ödenmez.
%75 Burslu 7.518,00 TL
%50 Burslu 15.036,00 TL
Burssuz 30.072,00 TL
SUNY Programları** 30.072,00 TL
Yurtdışından öğrenci kontenjanlarına kabul edilen T.C ve K.K.T.C uyruklu öğrenciler 31.500,00 TL

KAYIT HARCI: 262,5 TL

Kayıt harcı, tam burslu da dahil olmak üzere tüm programlar için her akademik dönem başlangıcında ödenmektedir.

Peşin (tek) ödeme için herhangi bir kredi kartı kullanılabilir. Creditwest, Garanti Bankası, İş Bankası kredi kartları ve bu bankaların anlaşmalı kredi kartları ile yapılan öğrenim ve yurt ücreti ödemelerinde taksitle ödeme olanakları mevcuttur. Taksitli ödeme seçenekleriyle ilgili detaylı bilgiye Online Ödeme Sistemi sayfasından ulaşılabilir.

** 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında İşletme SUNY (New Paltz) Programı'na yerleşen öğrencilerin Hazırlık Programı da dâhil olmak üzere, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde geçireceği dönemler için belirlenen yıllık ücreti göstermektedir.

*** Ücretli programlardan herhangi birine yerleşen ve yerleştiği programı ilk 3 tercihlerinden birine yazan öğrenciler, %50 Tercih İndirimi almaya hak kazanırlar. (İşletme SUNY New Paltz Programı hariç)

New Paltz Üniversitesi'nde geçirilecek dönemler için, bu üniversitenin o dönem için belirlenen öğrenim ücreti ödenecektir. Bu tutar, 2018-2019 akademik yılı için (yaz dönemleri hariç) zorunlu sağlık sigortası dâhil yaklaşık 26.000 ABD dolarıdır. Öğrencilerin New Paltz'da bulunacağı yaklaşık 12 aylık süre boyunca yurt, yemek, kitap-kırtasiye ve kişisel ihtiyaçları için yapacakları harcamaların yaklaşık 15.000-20.000 ABD doları tutacağı tahmin edilmektedir.

Personel, Mezun ve Kardeş İndirimi

ODTÜ'de (Ankara, Kuzey Kıbrıs ve Erdemli) tam zamanlı olarak görev yapan (görevi devam eden ya da emekli) personel çocukları (yalnızca bir); ODTÜ mezunlarının çocukları (yalnızca bir) ve ODTÜ'de lisans eğitimine devam eden öğrencilerin kardeşleri (yalnızca bir) için İndirimli Ücret uygulanır. Bir öğrenci bu kategorilerden sadece biri için indirim alabilir. Detaylı bilgi için lütfen https://ncc.metu.edu.tr/tr/oim/ucretler inceleyiniz.