1. ODTÜ'de eğitim dili nedir?

ODTÜ'deki eğitim dili %100 İngilizce. Yani hemen hiçbir dersiniz veya sınavın Türkçe olmayacak. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse, ODTÜ'de alacağınız hazırlık eğitimiyle bir bölümü tamamen İngilizce olarak okuyacak seviyeye gelebilirsin. Ayrıca bölüme geçtiğinde de İngilizce dersi almaya devam edeceğinizi hatırlatalım.

2. İngilizce Hazırlık okumak zorunda mıyım?/ODTÜ'de İngilizce Yeterlik Koşulları nelerdir?

Eylül ayında ODTÜ yapılan Proficiency Sınavı'nda, IETLS'de veya TOEFL'da yeterli puanı alırsan Hazırlık eğitiminden muaf olarak doğrudan bölümüne başlayabilirsiniz.

İngilizce Yeterlik sayfası için tıklayınız.

3. Hazırlıkta sınıf arkadaşlarım kendi bölümümden mi olacak?

İngilizce Hazırlık Departmanı doğrudan bölüm bazlı değil geniş çerçeveden bir dil eğitimi sunmaktadır. Bu nedenle sınıflar oluşturulurken bölüm farkı gözetilmez.

4. ODTÜ'de açılan derslerin listesini nasıl görebilirim?

(İngilizce) Bu linkten dönemlere göre hangi bölümün hangi dersi açtığını görebilirsiniz.

5. ODTÜ'de Erasmus ve Exchange gibi programlar var mı? Hangi ülke ve üniversiteler ile var?

ODTÜ'nün yaklaşık 250 Avrupa Üniversitesi ile Erasmus, 150 kadar üniversite ile de ikili değişim (Exchange) anlaşması bulunmakta. Bu sayede çok sayıda öğrenciyi uluslararası değişim programlarına gönderebiliyor.

Detaylı bilgi için:
Uluslararası İşbirliği Ofisi

6. ODTÜ'de iki bölüm birden okuyabiliyor muyum?

Anadal lisans programına kayıt yaptırdığın ilk yarıyıldan itibaren en erken üçüncü yarıyılının başında, en geç beşinci yarıyılın başında gerekli şartları sağlaman durumunda çift ana dal programına başvurabilirsin.

Ayrıntılı bilgi: ODTÜ Çift Ana Dal Programı Yönergesi

Çift anadal programı açan bölümlerimiz: Çift Anadal ve Yandal Programları

7. ODTÜ'de hangi yabancı dillerde ders alabilirim?        

Öğrenim dili olan İngilizce dışında; Arapça, Fransızca, Almanca, Yunanca, İtalyanca, Japonca, Rusça, İspanyolca, Çince derslerini seçmeli ders olarak alabilirsiniz.

8. Burs olanakları nedir?         

ODTÜ'de öğrencilerin maddi sıkıntıdan dolayı başarısız olmasılarının önüne geçiliyor. Öğrencilere ekonomik durum ve/veya başarı durumuna göre nakit bursu, yurt bursu, kitap bursu ve yemek bursu sağlanmakta. Ayrıca, ODTÜ Geliştirme Vakfı da YGS ve LYS'deki başarı durumuna göre üstün başarı bursu vermekte.

9. ODTÜ'de öğrencilere iş imkanı sağlanıyor mu?          

ODTÜ'de çeşitli idari ve akademik birimlerde ayda en fazla 60 saat sınırı ile çalışabilirsin.

10. ODTÜ'nün yurt kapasitesi nedir? Yurtlar Kampüse yakın mı? Ankaralı öğrenciler yurtta konaklayabiliyor mu?

Toplam 7339 öğrenci kapasiteli 19 öğrenci yurdu kampusun içerisinde yer alıyor. Yurtlara yerleştirilmede şehir dışından gelen öğrencilerin önceliği olmakla birlikte, kontenjanlar dahilinde Ankaralı öğrenciler de yurtlarda konaklayabiliyor.

11. Ankara'da okumak sıkıcı mı?       

Ankara'yı bilemeyiz ama ODTÜ'de canınızın sıkılacağını düşünmüyoruz.

12. ODTÜ'deki sosyal yaşam nasıl?  

ODTÜ, 100'ün üzerinde öğrenci topluluğu; sosyal, kültürel, sportif altyapısı ve 7/24 yaşayan bir kampuse sahip oluşuyla Türkiyedeki en zengin sosyal yaşama sahip üniversite olarak kabul edilmekte.

13. Bir öğrenci kaç öğrenci topluluğuna katılabiliyor?    

Öğrenci topluluklarının herhangi bir kontenjan veya üye sınırlaması yok, buradaki tek sınır zaman yönetimi.

14. ODTÜ'de spor tesisi olarak ne var?

ODTÜ Spor Müdürlüğü "Tesisler" sayfası için tıklayınız.

15. Derslere çok zor diyorlar, sosyal yaşam ve öğrenci toplulukları için vakit kalıyor mu?          

ODTÜ'nün eğitim sistemi düzenli sürekli ve yoğun çalışma gerektirir, ancak iyi bir planlamayla yerleşkede sosyal sportif kültürel faaliyetlere katılmak olanaklıdır.

16. ODTÜ'de Teknokent olmasının bana faydası nedir?

Türkiye'nin ilk en büyük ve en yenilikçi Teknopark'ı olan ODTÜ Teknokent, Üniversite ve Sanayii iş birliğini sağlar, bünyesinde 400'den fazla Ar-Ge firmasının yer aldığı ODTÜ Teknokent'te staj yapabilir, iş bulabilir, projelerinize destek bulabilirsiniz.

17. ODTÜ mezunları ne kadar sürede iş buluyor? 

ODTÜ Kariyer Planlama Merkezinin yaptığı çalışmaya göre ODTÜ mezunları ortalama 2,5 ayda iş buluyor. Daha da önemlisi neredeyse 3 öğrenciden 1'i daha mezun olmadan iş buluyor. 

Detaylı bilgi için tıklayınız.

18. ODTÜ mezunları arası iletişim ve bilgi ağı ne kadar gelişmiş durumda?

ODTÜ en örgütlü mezun ağına sahip üniversitelerden biri olup, yurtiçinde 17 yurtdışında 30 mezun derneği bulunmaktadır. ODTÜ Mezunlar Derneği ile iletişiminiz ODTÜ'yü kazanmanız ile başlar ve bir ömür devam eder.

19. ODTÜ ile ilgili sorularım var, hangi birim ile görüşmeliyim?

ODTÜ Tanıtım Ofisi ile görüşebilirsiniz, Ofisimiz Rektörlük Binası 1. Katta. Bize aynı zamanda tanitimmetu.edu.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

20. Kampus ziyareti için ODTÜ'ye gelmek istiyorum, bunun için en iyi zaman nedir?

Tanıtım Ofisi olarak, Temmuz ve Nisan aylarında Tanıtım Günleri ve Tanıtım Fuarı etkinliklerini düzenliyoruz. Tercih dönemi boyunca Kültür ve Kongre Merkezinde ODTÜ'yle ilgili sorularınızı yanıtlamak için "Tercih Danışmanlığı" etkinliği yapıyoruz. Yıl boyunca liselere kampus turu düzenliyoruz.