CANLI DESTEK
CANLI DESTEK

Sıkça Sorulan Sorular


Eğitimle İlgili Bilgiler

 • ODTÜ'de eğitim dili nedir?

ODTÜ'de eğitim dili %100 İngilizcedir. Yani neredeyse hiçbir dersiniz veya sınavınız Türkçe olmayacak. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse, ODTÜ'de alacağınız hazırlık eğitimiyle bir bölümü tamamen İngilizce ile okuyacak seviyeye gelebilirsiniz. Ayrıca bölüme geçtiğinizde de, İngilizce dersleri almaya devam edeceksiniz.

 • İngilizce hazırlık okumak zorunda mıyım? ODTÜ'de İngilizce yeterlik koşulları nelerdir?

Herhangi bir lisans programına yerleştirilen öğrencilerin 1. sınıfa başlayabilmeleri için İngilizce yeterliliklerini belgelemeleri gerekmektedir. Dönem başında yapılan ODTÜ Yeterlik Sınavı'nda veya IETLS, TOEFL gibi sınavlarda yeterli puanı alırsanız hazırlık eğitiminden muaf olarak doğrudan bölüme başlayabilirsiniz.

Yeterlik koşulları için tıklayınız.

 • Hazırlıkta sınıf arkadaşlarım kendi bölümümden mi olacak?

Hazırlık programında, geniş çerçeveden, bölüm odaklı olmayan bir dil eğitimi sunulmaktadır. Bu nedenle sınıflar oluşturulurken bölüm ayrımı gözetilmez, farklı bölümlerden öğrenciler aynı sınıfta yer alabilir.

 • ODTÜ'de açılan derslerin listesini nasıl görebilirim?

Bu linkten (İngilizce) dönemlere göre hangi bölümün hangi dersi açtığını görebilirsiniz.

 • ODTÜ'de Erasmus ve Exchange gibi programlar var mı? Hangi ülke ve üniversiteler ile var?

Yaklaşık 800 uluslararası anlaşma ile ülkedeki en geniş uluslararası iş birliği ağına sahip üniversite olan ODTÜ, öğrencilerine dünyanın 5 kıtasında 50'den fazla ülkede değişim fırsatı sunmaktadır. ODTÜ'de, Avrupa Birliği Erasmus+, YÖK Mevlana ya da Exchange gibi ikili değişim anlaşmaları ile çok sayıda öğrenci uluslararası değişim programlarından yararlanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi: Uluslararası İşbirliği Ofisi

 • ODTÜ'de iki bölümde birden okuyabilir miyim?

Lisans programına kayıt yaptırdığınız ilk yarıyıldan itibaren en erken üçüncü yarıyılın, en geç ise beşinci yarıyılın başında gerekli şartları sağlamanız durumunda çift anadal programına başvurabilir, iki diploma ile mezun olabilirsiniz.

Çift ana dal programı açan bölümler: Çift Ana Dal ve Yan Dal Programları

Ayrıntılı bilgi: ODTÜ Çift Ana Dal Programı Yönergesi

 • ODTÜ'de hangi yabancı dillerde ders alabilirim?

Öğrenim dili olan İngilizce dışında; Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça, Yunanca derslerini seçmeli ders olarak alabilirsiniz.

Burslarla İlgili Bilgiler

 • Burs olanakları nedir?

ODTÜ, maddi sıkıntılar nedeniyle eğitimini sürdürmekte zorlanan öğrencilere destek olmaktadır. Öğrencilere ekonomik durum ve/veya başarı durumuna göre nakit bursu, yurt bursu veya yemek bursu sağlanmaktadır. Gereksinim burslarına başvuru, kayıtlar sırasında yapılmaktadır.

Ayrıca, ODTÜ Geliştirme Vakfının ÖSYS başarı sıralamasına göre, yeni kayıt yaptıran öğrencilere verdiği başarı bursları ile de akademik başarı desteklenmektedir.

Ayrıntılı bilgi:

Başarı Bursları
Gereksinim Bursları

 • ODTÜ içinde öğrencilerin çalışma imkânı var mı?

ODTÜ'de çeşitli idari ve akademik birimlerde, ayda 60 saatle sınırlı olmak üzere çalışabilirsiniz.

Kampüs Olanakları ve Sosyal Yaşamla İlgili Bilgiler

 • ODTÜ'de sosyal yaşam nasıl?

ODTÜ; sosyal, kültürel, sportif altyapısı zengin, 100'ün üzerinde öğrenci topluluğunun etkinlikler düzenlediği ve 7/24 yaşayan bir kampüsü olan, Türkiye'deki en zengin sosyal yaşama sahip üniversite olarak kabul edilmektedir.

 • Ankara'da okumak sıkıcı mı?

Ankara'yı bilemeyiz ama ODTÜ kampüsünde dört mevsim devam eden kültürel ve sosyal etkinliklerle canınızın sıkılacağını düşünmüyoruz.

 • ODTÜ'nün yurt kapasitesi nedir? Yurtlar, Kampüse yakın mı? Ankaralı öğrenciler yurtta konaklayabiliyor mu?

Toplam 7.339 öğrenci kapasitesi olan 19 öğrenci yurdu kampüsün içerisinde yer alıyor. Yurtlara yerleştirilmede şehir dışından gelen öğrencilerin önceliği olmakla birlikte, kontenjanlar dâhilinde Ankaralı öğrenciler de yurtlarda konaklayabiliyor.

 • ODTÜ'de hangi spor tesisleri var?

ODTÜ Stadyumu'nun ününü herkes duymuştur. Bunun dışında, içinde basketbol ve voleybol alanları, squash kortları, sauna ve fitness salonu olan kapalı spor salonları, açık ve kapalı yüzme havuzu, 17 adet tenis kortu, futbol sahaları, kriket sahası gibi farklı pek çok spor dalıyla ilgilenebileceğiniz spor tesisleri de kampüste yer almaktadır.

 • Bir öğrenci kaç öğrenci topluluğuna katılabiliyor?

Öğrenci topluluklarının herhangi bir kontenjan veya üye sınırlaması yok, buradaki tek sınır zaman yönetimi.

 • Derslere çok zor diyorlar, sosyal yaşam ve öğrenci toplulukları için vakit kalıyor mu?

ODTÜ'nün eğitim sistemi düzenli, sürekli ve yoğun çalışma gerektirir; ancak iyi bir planlamayla akademik yoğunluğu dengeleyecek sosyal sportif kültürel faaliyetlere katılmak olanaklıdır.

Mezuniyet ve Kariyer ile İlgili Bilgiler

 • ODTÜ mezunları ne kadar sürede iş buluyor?

ODTÜ Kariyer Planlama Merkezinin yaptığı çalışmaya göre ODTÜ mezunları ortalama 2,5 ayda iş buluyor. Aynı çalışma neredeyse 3 öğrenciden 1'inin henüz mezun olmadan iş bulduğunu da gösteriyor.

 • ODTÜ'de Teknokent olmasının bana faydası nedir?

Türkiye'nin ilk, en büyük ve en yenilikçi teknoparkı olan ODTÜ Teknokent; üniversite ve sanayi iş birliği sağlar. Bünyesinde 400'den fazla Ar-Ge firmasının yer aldığı ODTÜ Teknokent'te staj yapabilir, yarı zamanlı çalışabilir, projelerinize destek bulabilirsiniz.

 • ODTÜ mezunları arası iletişim ve bilgi ağı ne kadar gelişmiş durumda?

ODTÜ en örgütlü mezun ağına sahip üniversitelerden biridir ve yurt içinde 17, yurt dışında 30 mezun derneği bulunmaktadır. ODTÜ Mezunlar Derneği ile iletişiminiz ODTÜ'yü kazanmanız ile başlar ve bir ömür devam eder.

Diğer Bilgiler

 • ODTÜ ile ilgili sorularım var, hangi birim ile görüşmeliyim?

ODTÜ Tanıtım Ofisi ile görüşebilirsiniz, ofisimiz kafeterya binası yanında. Ayrıca tanitim@metu.edu.tr e-posta adresine de sorularınızı yazabilirsiniz.

 • Kampüs ziyareti için ODTÜ'ye gelmek istiyorum, bunun için en iyi zaman nedir?

Tanıtım Ofisi olarak Kasım aylarında Tanıtım Fuarı düzenliyor, aday öğrenci sayfamızda duyurusunu yapıyoruz. Tercih döneminde ise Kültür ve Kongre Merkezinde ODTÜ'yle ilgili sorularınızı yanıtlamak için "Tercih Günleri" etkinliği yapıyoruz. Ayrıca, bireysel ziyaret dışında, lise rehber öğretmenlerinin başvurusu üzerine de lise öğrencilerini kampüsümüzde ağırladığımız kampüs turları düzenliyoruz.

 • ODTÜ Kampüs Ziyareti için nereden başvuru yapabilirim?

ODTÜ'ye bir lise grubu ile kampüs ziyareti yapmak isterseniz, giriş izni için aşağıdaki linkten randevu alabilirsiniz:

ODTÜ Ziyareti Randevusu Al