CANLI DESTEK
CANLI DESTEK

İstatistikler


150.000'e Yakın Mezun
Kamuoyunda ODTÜ'ye duyulan sonsuz güvenin başlıca sebebi, toplumsal farkındalık sahibi mezunlarının başarısıdır. Sayıları 150.000'e yaklaşan ODTÜ mezunu, iş ve bilim dünyasındaki saygın konumlarıyla topluma katkılarını sürdürüyor. Her beş ODTÜ mezunundan biri, Türkiye dışında yaşıyor. ODTÜ mezunu olmak size sadece Türkiye'de değil tüm dünyada farklı fırsatlar sunuyor.

"CEO Fabrikası"
ODTÜ, kuruluşundan bu yana, iş dünyası, siyaset, bilim ve sanat gibi yaşamın pek çok alanında sayısız lider yetiştirdi. ODTÜ'nün, CNBC-e Business dergisince "CEO Fabrikası" olarak tanımlanmasının nedeni; bugün Türkiye'de sanayi, iş dünyası, bankacılık, yükseköğretim gibi pek çok sektörde lider kuruluşların üst düzey yönetici kadrolarında ODTÜ mezunlarının bulunması.

Mezunlar ODTÜ'den Kopmuyor
Mezunlarının ODTÜ'ye en büyük katkısı, yeni nesil ODTÜ'lülere, dünyayı değiştirebilmeleri için bursların verilmesi ve fırsatların yaratılması.

ODTÜ Mezunları Hemen İş Buluyor
ODTÜ öğrencilerinin %32'si henüz mezun olmadan iş bulurken, mezun olduktan sonra en fazla 6 ay içerisinde iş bulanların oranı %61.

ODTÜ mezunlarının yalnızca %5'i 6 aydan fazla sürede iş buluyor.

Bir ODTÜ mezunu ortalama 2,5 ayda iş buluyor.

Türkiye'de 650'yi aşkın üst düzey yönetici ODTÜ mezunu. Bunlar arasında 38 büyükelçi ve 30 üniversite rektörü de var.

Yaklaşık 95.000 LinkedIn üyesi ODTÜ mezunu ile derlenen veriye göre, ODTÜ mezunlarının en fazla çalıştığı ilk 5 alan mühendislik, araştırma, eğitim, operasyon ve satış.

ODTÜ mezunları sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde sektörlerinin öncüsü uluslararası şirketlerde çalışıyor. Nitelikli çalışanların çalışmayı en çok arzu ettiği sekiz şirket olarak değerlendirilen Google, Microsoft, IBM, Apple, Facebook, GE, Amazon ve Intel'de toplam 278 ODTÜ mezunu çalışıyor.