130.000'e Yakın Toplam Mezun

Kamuoyunda ODTÜ'ye duyulan sonsuz güvenin oluşmasında başlıca etken; toplumsal duyarlılık sahibi mezunlarının başarısıdır. Sayıları 130 bine yakın ODTÜ ailesi, iş ve bilim dünyasındaki saygın konumlarıyla topluma katkılarını sürdürmektedirler.

“CEO Fabrikası”

ODTÜ, kuruluşundan bu yana, iş dünyası, siyaset, bilim ve sanat gibi günlük yaşamın pek çok alanında sayısız liderler yetiştirmiştir. ODTÜ’nün, CNBC-e Business dergisince “CEO Fabrikası” olarak tanımlanmasının nedeni, bugün Türkiye’de sanayi, iş dünyası, bankacılık, yükseköğretim gibi pek çok sektörde lider kuruluşların en üst düzey yönetici kadrolarında ODTÜ mezunlarının bulunmasıdır.

Mezun Dernekleri

Mezunlar üniversiteyle bağlarını korumak ve birbirleriyle dayanışmalarını sürdürmek için mezun dernekleri çatısı altında toplanmışlardır. ODTÜ’nün yurt içinde 17, yurt dışında 22 mezun derneği bulunmaktadır. Mezun Dernekleri, hem mezunlara hem de öğrencilere yönelik pek çok sosyal, kültürel ve mesleki etkinlik düzenlemektedir.

Mezunların Katkıları

ODTÜ mezunlarının üniversiteye en büyük katkısı, yeni nesil ODTÜ’lülere dünyayı değiştirebilmelerine olanak sağlayacak bursların ve fırsatların verilmesidir.

ODTÜ Mezunları İş Bulmakta Zorlanmıyor

  • ODTÜ öğrencilerinin %32'si henüz mezun olmadan iş bulurken, mezun olduktan sonra en fazla 6 ay içerisinde iş bulanların oranı ise %61.
    • ODTÜ mezunlarının yalnızca %5'i 6 aydan fazla sürede iş buluyor.
    • Bir ODTÜ mezunu ortalama 2,5 ayda iş buluyor.
  • Türkiye'de 650'yi aşkın üst düzey yönetici ODTÜ mezunudur.
  • Yaklaşık 55 bin LinkedIn üyesi ODTÜ mezunu üzerinden derlenen istatistiğe göre, ODTÜ mezunlarının en fazla çalıştığı alanların ilk 5 sıralamasında Mühendislik, Araştırma, Eğitim, Operasyon ve Satış bulunuyor.