A- PASAPORT - VİZE - SAĞLIK ve SİGORTA BİLGİLERİ:

KKTC'de öğrenim görecek öğrenciler ülkeye pasaportla giriş yapmak zorundadır. Bu nedenle öğrencilerin KKTC'ye gitmeden önce Türkiye'de pasaportlarını almaları gerekir.
KKTC Sağlık Bakanlığı'nın uygulamasına göre KKTC üniversitelerinde öğrenim görecek olan TC uyruklu öğrencilerin işlemlerinde sağlık raporlarını ibraz etmeleri istenmektedir. KKTC makamlarınca istenen tüberküloz için PPT ile HIV tetkiklerini içerir sağlık raporunu, TC Sağlık Bakanlığı'na bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden veya KKTC'deki onaylanmış laboratuvarlardan almaları gerekir. Sağlık raporu öğrencilerin yurtta kalmak istemeleri durumunda ilgili yurt müdürlüğüne sunulmalıdır. Oturma izni işlemleri için Türkiye Cumhuriyeti'nden alınan raporların Üniversitenin bağlı bulunduğu en yakın ilçe hastanesinden onaylatılması gerekmektedir. Oturma izni için sağlık raporu bulunmayan öğrenciler gerekli sağlık raporlarını almaları için oturum izni işlemlerinin yapıldığı sistem tarafından yönlendirilecektir.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda birinci basamak sağlık ve danışma hizmetlerini karşılamak üzere kurulmuş olan bir Sağlık Ocağı mevcuttur. Bunun ötesindeki sağlık hizmetleri için ise KKTC yasaları doğrultusunda KKTC uyruklu olmayan her öğrenci tarafından ayrı bir Sağlık Sigortası alınması zorunludur.
İlgili sağlık sigortası her dönem başında öğrencilerin ödemekle yükümlü oldukları öğrenim ücretine eklenen kayıt harcı kapsamında ödenmektedir. Kayıt Harcını ödemiş olan ODTÜ KKK öğrencileri KKTC'de zorunlu sağlık sigortası kapsamındadırlar.

Bu sigorta kapsamında KKTC Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluşları, öğrencilere ücretsiz sağlanacak sağlık hizmetlerinin kapsamı aşağıdaki gibidir:

–  KKTC Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm hastanelerdeki acil hizmetler

– Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm hastanelerdeki büyük ve küçük operasyon, hastanede kalması durumunda yatılı hizmetlerden ve yattığı sürece ilaç/tedavi için diğer gerekli tüm malzemeler

– KKTC Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm polikliniklerde diş çekme ve dolgu hizmetleri

T.C vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girişlerinde vize uygulaması yapılmamaktadır. Ancak, KKTC'ye öğrenim görmek amacıyla giriş yapacak öğrencilerin KKTC'ye girişlerini pasaportla yaptıktan sonra yasa gereği Kampus'a gelişlerinden en çok bir ay içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı resmi sayfasından yayınlanan duyuruları takip ederek https://permissions.gov.ct.tr/ online olarak oturma izni işlemlerini tamamlamlamaları gerekmektedir. Süreç ile ilgili detayların Bakanlığın resmi sayfasından takip edilmesi gerekmektedir.
Öğrencilerin KKTC'ye giriş yapmadan önce alacakları pasaportlarının en az bir yıl süresi olması gerekmektedir. İlk kez kayıt yaptıran öğrencilere harçsız öğrenci pasaportu alabilmeleri için gerekli belge, kimlik kartlarının dağıtıldığı esnada Ankara Kampusu'nda verilmektedir. Ayrıca, T.C uyruklu öğrencilerin KKTC'de bulundukları sürelerde, gerektiği takdirde yapacakları pasaport işlemleriyle ilgili tüm bilgileri Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği'nin web sitesinden öğrenmeleri mümkündür.

TC UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN:

 • 1 fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi (Fotoğraflı-kimlik numaralı)
 • TC Elçiliği tarafından onay (Elçilik tarafından istenen bir şarttır)
 • Ehliyet Ücretleri:

– 2 yıllık ehliyet için: 240,00 TL

– 3 yıllık ehliyet için: 325,00 TL

– 5 yıllık ehliyet için: 489,50 TL

– 10 yıllık ehliyet için: 814,00 TL

KKTC Ehliyet Dairesi

Telefon: 229 07 22/129-130-131

Adres: Haydarpaşa Ticaret Lisesi karşısı, Lefkoşa

Çalışma Saatleri: 08.00-14.30

Evet, ancak anne veya babanızdan alacağınız noter tasdikli muvafakatname ile ülkeye giriş yapabilirsiniz.
Evet, Güzelyurt Kaymaklağı'na verilecek olan sağlık raporunun ıslak imzalı olması gerekmektedir. CD kopyası geçerli sayılmayacaktır.

B- ULAŞIM ve HABERLEŞME OLANAKLARI:

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ulaşım hava ve deniz yollarıyla her gün düzenli olarak sağlanabilmektedir. Türkiye-KKTC hava ve deniz yolları ulaşım planına web sitemizden  ulaşabilirsiniz.

Ercan Havaalanı'ndan kampusa taksi ve havaalanı taşımacılık hizmetleri gelinebilmektedir. Ancak, kampusa ilk kez gelecek öğrenciler için eğitim-öğretim yılı başlangıcında Kampus Yönetimi tarafından ücretli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca, tatil dönemlerinde çeşitli şirketlerle organizasyonlar yapılmaktadır. Bunların haricinde Kıbrıs Havaalanları Servisi(KIBHAS LTD.)'nin başlatmış olduğu seferlere web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs'a gelmeden önce cep telefonları yurtdışı görüşmelerine açılmalıdır. Ancak T.C. hattı Kuzey Kıbrıs'ta kullanıldığında "Uluslararası Görüşme(Roaming)" tarifesi ile ücretlendirme yapıldığından daha ekonomik olması için KKTC'ye gelindiğinde KKTC'deki GSM operatörlerinden birine geçilebilir. (KKTC'de Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Kuzey Kıbrıs Telsim (Vodafone) operatörleri hizmet vermektedir.)

C- KAMPÜSÜN KONUMU ve OLANAKLARI:

Kampus, Lefkoşa kentinin 50 km batısında, Güzelyurt kentinin 6 km kuzeyinde yer alan Kalkanlı bölgesinde yer almaktadır. Kampustan Güzelyurt'a ulaşım 10 dakika, Lefkoşa ve Girne kentlerine ulaşım ise 40/50 dakikadır. Kampus konumunu harita üzerinden de görüntüleyebilirsiniz.

Kampus içindeki ve Kalkanlı'daki alışveriş olanakları dışında Kampus'a en yakın diğer alış veriş merkezleri Güzelyurt'tadır.
Kampusta alkollü içecek satışı yapılmamaktadır.
Kampustan denize olan mesafe, yaklaşık 5 km'dir ve deniz manzarası mevcuttur. Ancak, kampusun denize kıyısı bulunmamaktadır. Kuzey Kıbrıs genelinde denize girebilmek için özel plajlara ve kumsallara gidilmektedir.
Yerleşke, engelli öğrencilere potansiyellerinin tümünü kullanabilecekleri tüm imkânları sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda öğrencilere ilk sağlık hizmetlerinin verildiği bir Sağlık Ocağı ile Öğrenci Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki bütün yabancı öğrencilerin, kamu sağlık birimleri ve hastanelerinde acil servis, klinik muayene, tetkik ve hastanede yatma giderlerini karşılayacak bir sağlık sigortası yapmaları zorunludur. İlaç tedavisi bu sigorta kapsamı dışındadır. Kayıt Harcı ödeyen tüm ODTÜ KKK öğrencileri bu sigorta kapsamındadır.
Kampus bünyesinde hizmet veren 2000 kişilik kafeterya öğrencilere değişik yemek seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca Kampus merkezinde kurulan alışveriş merkezinde öğrenciler, yiyecek dâhil tüm temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri olanakları bulabilmektedirler. Kampustaki bazı binalarda ve yurtlarda kantinler kullanıma açıktır.
Kampus'ta öğrencilerin ve personelin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri çeşitli dükkânlar, market, banka, pastane, para çekme üniteleri, kırtasiye, postane, berber, kuaför gibi imkânları sunan alışveriş merkezi mevcuttur.

ODTÜ KKK yurtlarında her odada, odadaki yatak sayısı kadar network prizi bulunmaktadır. Üniversitemize ait bir sunucu sertifikası ve bir yazılımı bilgisayarına kurarak gerekli ayarları yapan öğrenciler, kayıt sırasında aldıkları kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak bu prizlerden internete kablolu olarak bağlanabilirler. (Detaylı bilgi ODTÜ öğrenci ve çalışanlarının kullanımına açık olan  Netregister adresinde mevcuttur.)

Kampus içinde internet kullanırken üniversitemiz tarafından kabul edilmiş "Bilişim Etiği" kurallarına göre internet erişimi yapılması gerekmektedir. Kıbrıs Kampusu Ağ altyapısı, uyulması gereken kurallar ve "Bilişim Etiği" hakkında daha detaylı bilgileri  Bilişim Teknolojileri Müdürlüğü web sayfası altındaki kurallar menüsünden edinebilirsiniz.

Öğrencilere gün içinde anlık hız limiti ve kota sınırlaması olmadan internet erişimi sağlanmaktadır. Büyük boyuttaki dosya indirmeleri için sabaha karşı saat 02:00 ile sabah 08:00 saatleri arasındaki zaman dilimi kullanılmalıdır. Bu aralık dışındaki saatlerde, yoğun kullanım yaratan öğrenciler takip edilerek internet erişimlerine sınırlamalar getirilebilir. İnternet kullanımında büyük bir yavaşlama veya dar boğaz oluşması durumunda, öğrencilerimize 2-8 Mbps arasında değişen hız limitleri uygulanabilir. Bu limit, genel kullanım ihtiyaçlarına göre üniversite yönetimi tarafından değiştirilebilir.

Kablolu internet servisi dışında akademik binalar, kütüphane ve ortak kullanım alanlarından erişilebilecek kablosuz internet hizmeti de sağlanmaktadır. Okulumuzun sertifikasını yükleyip 802.1X ayarı yapabileceğiniz mobil cihazlarla internete kablosuz da bağlanabilirsiniz. Kablosuz internet servisini kullanabilmek için, mobil cihazınızın 802.1x EAP, TTLS-PAP protokollerini desteklemesi gerekmektedir. Windows 8 ve Windows 10 Mobil telefonlarda bu destek yoktur. Bu tipte bir cihaz kullanıyorsanız ve ücretli bir üçüncü parti program kullanarak telefonunuza bu desteği sağlayamazsanız, kampus içerisindeki kablosuz internet hizmetlerinden yararlanamazsınız. Kampusun kablosuz internet altyapısıyla uyumlu olan cihazları Netregister'daki uyumlu cihazlar listesinden görüntüleyebilirsiniz.

Kampusa iki farklı omurga üzerinden sağlanan internet hizmeti ve bu omurgaların kampus içi kullanıma özel olarak tahsis edilmiş kapasiteleri aşağıdaki şekildedir:
 • Lefkoşa merkezli Türk Telekom omurgası: 1,25 Gbps (1280 Mbps)
 • Ankara Kampusu merkezli kampuslar arası omurga: 60 Mbps
Yukarıdaki omurgalar aracılığıyla internet ve Ankara Kampusu erişimleri sağlanır. Lefkoşa merkezli Türk Telekom omurgasının kampus içi kullanıma tahsis edilmiş kapasitesinin 1 Ekim 2018 tarihi itibarıyla 1,5 Gbps (1536 Mbps) hızına veya öğrenci artışına göre daha yüksek bir hıza çıkartılması için çalışmalara başlanacaktır.
Kampusta çok kültürlü, uluslararası etkileşime açık bir Akdeniz adasının sıcak ve arkadaşça ortamı ve zengin kültür, spor ve eğlence olanakları bulunmaktadır. Kampus içerisinde öğrencilerin kullanabildikleri açık tenis kortları, basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli spor dallarını yapabilecekleri kapalı spor salonu, açık yüzme havuzu ve halı saha bulunmaktadır. Bunun yanında Kültür Kongre Merkezinde düzenlenen konferanslar, konserler, kültür aktiviteleri ve film gösterimleri ile öğrenci topluluklarının düzenlediği organizasyonlar ve bahar şenlikleri Kampus yaşamının sadece bir kısmını oluşturmaktadır.

D-BARINMA OLANAKLARI ve YURTLAR:

Tüm öğrencilerimiz için yurtta barınma olanağı bulunmaktadır, Talep edilen oda seçenekleri konusunda olanaklar ölçüsünde öğrencilerimizin istekleri sağlanmaya çalışılmakta, ancak olanakların elvermediği durumlarda Üniversiteye Giriş Sınavlarındaki Puan başarısı kapsamında bir sıralama yapılması söz konusu olmaktadır. Ayrıca isteyen öğrenciler yakın yerleşim bölgelerinde bulunan özel yurt veya kiralık konutlardan da yararlanabilmektedirler. Kampusta yurt olanakları için çeşitli seçenekler mevcuttur.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda sonraki yıllarda yurt ücretinde yapılabilecek yıllık artışlar, bir önceki yıla göre KKTC Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artış ile sınırlı tutulacaktır.

YENİ KAYIT YAPTIRACAK ÖĞRENCİLERDEN İSTENİLEN BELGELER

 • – Öğrenci Belgesi veya Öğrenci Kimliği fotokopisi
 • – 4 adet fotoğraf
 • – Tüberküloz ve HIV testi fotokopileri
 • – İkametgâh Belgesi (Muhtardan) veya Yerleşim Yeri Belgesi (Nüfus Müdürlüğü'nden)(KKTC'ye gelmeden önce alınmalıdır.)
 • – Pasaport Fotokopisi

Önemli Not: Kayıt için istenilen belgelerin eksik olması durumunda öğrenci yurda geçici yerleştirilecektir. Verilecek süre içerisinde belgelerini tamamlamayan öğrencilerin kesin kayıtları yapılmayacaktır.

Ayrıntılı bilgi için nccdorms@metu.edu.tr adresine e-posta gonderebilirsiniz.

Üniversiteye yeni kayıt yaptıran ve toplu yaşama engel sağlık sorunu olmayan bütün öğrencilere yurt olanağı sağlanır.
Yurtlara yerleştirme, ilk kez yerleştirilecek olanlar için, üniversiteye giriş puanı ve sosyo-ekonomik durum (ailenin geliri, kardeş sayısı, üniversitede okuyan kardeş sayısı, ailenin kirada oturup oturmadığı vb.) göz önünde tutularak bilgisayar tarafından belirlenen seçim ile yapılır. Üniversitemizde öğrenci durumunda olanlar ise, okul başarı not ortalaması ve yurtlarda mevcut olan disiplin kurallarına uygunluğu göz önünde tutularak kişinin yurt tercihi ve sıralamasına göre yerleştirilir. Ayrıca yeni kayıt yaptıran ve yurt tercih sisteminde tüm yurtları tercihine almış öğrencilerimize ODTÜ KKK Yurtlar Yönetmeliği kuralları çerçevesinde 2 yıl yurtta kalma garantisi verilmektedir.

Yurt odalarında günlük ihtiyacı karşılayacak her türlü konfor mevcuttur. Sadece kişisel kullanıma ait eşyaların getirilmesi yeterli olacaktır. Tüm yurtlarda yatak takımı öğrencinin kullanımına verilmekte; iki haftada bir kirli takımlar temizleriyle değiştirilmektedir. Getirilmesi önerilen eşyalar şöyle örneklenebilir:

– Banyo Seti (El havlusu, banyo havlusu, banyo terliği)
– Küçük masa lambası
– Adaptör (Kampusumuzda İngiliz sistemine göre prizler mevcuttur. Prizleri kullanmak için İngiliz-Avrupa çevirici bir adaptör bulundurmanızı tavsiye ederiz. Adaptör, kampus içerisindeki markette de satılmaktadır.)
– Şarj aleti
– Küçük dikiş kutusu
– Kirli torbası
– Düzenli kullanılan ilaçlar
– Kendinizi evinizde hissedeceğiniz küçük dekoratif aksesuarlar vb.

Her öğrencinin kendi odasında çalışma masası vardır buna ek olarak her yurtta ortak çalışma salonları bulunmaktadır.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu programlarına 2019-2020 eğitim-öğretim yılında kabul edilecek öğrenciler için geçerli olmak üzere; uluslararası ortak lisans programı hariç, burslu, burssuz ve KKTC vatandaşı kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilerden, yerleştirildikleri programla ilgili SAY puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 35.000'e, EA puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 25.000'e, DİL puan türündeki sınav başarı sıralamasında ilk 4.000'e, giren öğrencilerin tümü dört kişilik odalarda ücretsiz yurt hakkına sahip olacaktır. Yurt bursları karşılıksızdır ve İngilizce Hazırlık Programı'nda geçirilecek iki yıl ile lisans programında geçirilecek en fazla beş yılı kapsamaktadır.
Yurt kayıtları okul kayıtları ile aynı zamanda yapılacaktır.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Öğrenci Yurtları Yönetmeliği çerçevesinde ve Yurtlar Yönetim Kurulu ile Üniversite Yönetimi denetiminde görev yapan özel güvenlik şirketi tarafından güvenlik sağlanmaktadır.
Velilerin, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu içerisindeki misafirhanede konaklamaları mümkündür.  Misafirhane için müracaatlar sadece online olarak yapılmalıdır. Telefonla müracaat kabul edilmemektedir.

Kalkanlı ve Güzelyurt'ta özel yurtlar ve kiralık evler mevcuttur. Öte yandan Güzelyurt ve Lefke yöresindeki otel seçenekleri aşağıdaki gibidir:

– Güzelyurt Oteli (0392) 714 34 12

– Lefke Gardens Otel (0392) 728 82 23

– Lefke Soli Inn Otel (0392) 727 76 95

Kampus yakınlarında gazino ve kumarhane yoktur. Ayrıca, bu tür yerlere öğrencilerin, KKTC vatandaşlarının ve 25 yaşından küçüklerin girmesi yasaktır. Kumarhane girişlerinde yapılan pasaport kontrolleri ile de öğrencilerin kumarhanelere girmeleri engellenmektedir.
Ekim ayında yapılan 2. Yerleştirmelerde başvuru yapabilir, yeni yerleştirildiği yurdun ücreti daha yüksekse ek ödeme yapar ancak paranın yanması söz konusu değildir.
Tüm evraklarınızı tamamlamadan yurtlara giriş yapamazsınız.

E- AKADEMİK KONULAR:

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunda eğitim dili İngilizcedir. Fakat kayıt olabilmek için İngilizce bilmeye gerek yoktur. Herhangi bir lisans programına yerleştirilen öğrencilerin 1. sınıfa başlayabilmeleri için İngilizce yeterliliklerini belgelemeleri gerekmektedir. İngilizce yeterlilik koşulunu sağlayamayan öğrenciler bir yıl Hazırlık Okulunda İngilizce öğrenme programına devam ederler.

ODTÜ İngilizce Yeterlik Sınav tarihi için Akademik Takvim'e bakınız.

LİSANS VE LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLER İÇİN ODTÜ TARAFINDAN KABUL EDİLEN İNGİLİZCE YETERLİK SINAVLARI EŞDEĞERLİK TABLOSU1, 2

 

ODTÜİYSTOEFLIBTIELTSAÇIKLAMALAR
95 – 100 120 9.0
90 119 8.5 ODTÜ-SUNY "İşletme" ve "Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler" ortak lisans programlarında ENG101 dersinden muafiyet için gerekli minimum puanlar.
85 114-118 8.0 Lisans programlarında ENG101 dersinden muafiyet için gerekli minimum puanlar.
80 106 -113 7.5
75 95 – 105 7.0
70 86 – 94 7.0 Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitim Bölümü, İngilizce Öğretmenliği lisans programında Temel İngilizce Hazırlık Sınıfından muafiyet için gerekli minimum puanlar.
65 80 – 85 6.5 1) ODTÜ-SUNY ortak lisans programlarında Temel İngilizce Hazırlık Sınıfından muafiyet için gerekli minimum puanlar; 2) Lisansüstü programlara başvuru için gerekli minimum puanlar.3
60 75 – 79 6.0 Lisans programlarında Temel İngilizce Hazırlık Sınıfından muafiyet için gerekli minimum puanlar.

 

ODTÜ İYS                                         :  ODTÜ İngilizce Yeterlik Sınavı

TOEFL IBT                                        :  Test of English as a Foreign Language

IELTS (Dört bileşenin ortalaması)       :  International English Language Testing System,

Academic Version

(1) Tabloda yer alan sınavların geçerlik süresi 2 yıldır.

(2) TOEFL PBT ve TWE sınavı yürürlükten kaldırılmıştır. Geçerli TOEFL PBT ve TWE sınav sonucu sunan öğrencilerin belgeleri Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından değerlendirilecektir.

(3) Lisansüstü programlara kabulde, minimum İngilizce yeterlik koşulu ilgili Enstitü ve/veya Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından yükseltilebilir. Başvurularda ilgili Enstitü ve Anabilim Dalının duyurularına bakınız.

ODTÜ'nün her iki kampusunda da aynı İngilizce Yeterlik Sınavı uygulanmaktadır. Lisans eğitimi İngilizce olduğu için sınav lisans eğitimini takip edebilecek düzeyde İngilizce bilip/bilmediğinizi ölçmeye yöneliktir.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu eğitim birimleri, kütüphanesi ve laboratuvarları öğrencilerine en gelişmiş araştırma geliştirme olanakları sunan örnek bir yerleşkedir. Kampus kütüphanesi, uluslararası standartlarda araştırma geliştirme olanakları sunabilecek çağdaş bir üniversite kütüphanesi olarak, özel kullanıcı kodları sayesinde öğrencilere uluslararası elektronik dergilere ve yayın kataloglarına ulaşabilme imkânı sağlamaktadır. Öğrencilerin eğitimleri için örnek modern laboratuvar olanakları sağlanmıştır; gerekli görülen durumlarda ODTÜ Ankara Kampusundaki uzmanlaşmış laboratuvarlar da öğrencilerin eğitiminde kullanılabilmektedir.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 60 yılı aşkın birikimini ve tüm olanaklarını ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nun başarısı için seferber etmiştir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda ders veren öğretim üyelerinin bir kısmı Ankara Kampusu'ndan görevlendirilmektedir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu kadrosunda görevli öğretim elemanları ise ODTÜ Senatosu'nun tüm üniversite için belirlediği ölçütlerle işe alınmaktadır.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu mezunlarına, ODTÜ Rektörü'nün imzası ile "Türkiye Cumhuriyeti Orta Doğu Teknik Üniversitesi" ibaresini taşıyan ODTÜ diploması verilmektedir. Lisans Programının altında -ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu- ifadesi yer almaktadır.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu diploması YÖK tarafından kabul edildiği için, mezunlar Türkiye'deki yüksek öğretim mezunlarına tanınan her türlü hakka sahiplerdir.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu bünyesinde gereksinime göre yeni programlar açılacaktır.
ODTÜ KKK'ye veya ODTÜ KKK'den başka bir üniversiteye yatay geçiş, öğrencilerin lisans başarı durumuna ve/veya ÖSYS yerleştirme puanına bağlı koşullar çerçevesinde mümkündür.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencileri eğitimlerine KKTC'de devam etmektedirler. Üniversite yönetiminin belirleyeceği koşullarda, öğrenciler eğitim-öğretim dönemlerinin bir kısmında ODTÜ Ankara Kampusu'nda da ders alabilmektedirler.
Eğitim standartları aynıdır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 60 yıllık birikimini ve tüm olanaklarını ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nun başarısı için seferber etmiştir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda uygulanan tüm eğitim programları, ODTÜ Senatosu tarafından onaylanmaktadır. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda ders veren öğretim üyeleri, ODTÜ Senatosu ve ODTÜ Yönetim Kurulu'nun Ankara yerleşkesi için kabul ettiği standartlarla görev verilen öğretim üyeleridir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda verilen eğitimin kalitesini garanti etmekte ve mezunlarına uluslararası düzeyde kabul gören ODTÜ diploması vermektedir.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu diploması YÖK tarafından tanınan ve uluslararası geçerliliği olan bir diplomadır.
Ek kontenjan ile kabul koşullarını ÖSYM'den öğrenebilirsiniz.
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda Yandal olanakları için Lisans Programları sayfamızın altından Yandal Programları başlığını kontrol edebilirsiniz. Çift Anadal Programı şu anda yoktur.
Değişim programlarımız hakkında ayrıntılı bilgi için Değişim Programları sayfamızı inceleyiniz.
Olanaklar ve talep ölçüsünde Yaz Okulu açılmaktadır. ODTÜ Kıbrıs öğrencileri ODTÜ KKK'dan alamadıkları dersleri Ankara Kampusu'ndan da olanaklar çerçevesinde alabilmektedirler.
Zorunlu stajı olan bölümler için öğrencilerin staj yeri bulmalarına yardım edilmektedir.
ODTÜ Ankara Kampusu'ndaki Kariyer Planlama Merkezi'nin de desteği ile Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda çeşitli kariyer planlama etkinlikleri düzenlenmektedir. Her yıl 4. Sınıf öğrencilerine yönelik "Kariyer Koçluğu" programı düzenlenmektedir. 4. Sınıf öğrencileri konusunda tecrübeli bir kariyer koçundan tam gün eğitim almaktadırlar.
Hayır, farklıdır, ODTÜ-İngilizce Yeterlilik Sınavı'ndan 65 puan almaları gerekmektedir, daha detaylı bilgi için  Yabancı Diller Okulu web sayfasını inceleyiniz.

F- ÜCRETLER, BURSLAR:

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, uluslararası bir anlaşmayla kurulan ve KKTC'de özel kuruluş kanunu olan bir devlet üniversitesidir. ODTÜ KKK'nın bütçesi T.C. devleti tarafından desteklenmektedir ve öğrenim ücretlerinin T.C.'deki vakıf üniversitelerinin yarısı düzeyinde tutulması için her çaba gösterilmektedir

Öğrencilerin Kütüphane, Laboratuvarlar, Bilgi İşlem, Spor Tesisleri, Yurtlar, vb. yerlerde Öğrenci Asistan statüsünde hizmet karşılığı burs alabilme olanakları bulunmaktadır. Öğrenci asistanlık için akademik başarı yanında gereksinim de göz önüne alınmaktadır. Çevredeki iş sahipleri ODTÜ KKK öğrencilerine yasal sınırlar içerisinde yarı-zamanlı iş olanağı sağlamaktadır.

Öğrencilere programdaki ilk yıllarından sonra başarıya bağlı kısmi-burs verilmektedir.

* Akademik Başarı Bursu: Lisans programlarında yüksek akademik başarı gösteren öğrenciler Akademik Başarı Bursu ile ödüllendirilmektedir. Başarı düzeyine bağlı olarak değişen ödül miktarı, Güz döneminde Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak ayları; Bahar döneminde ise Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında nakit aylık ödeme olarak verilmektedir. Akademik Başarı Bursu koşulları ve miktarı her akademik yılbaşında Kampus Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Lisans programında ilk yılını (Hazırlık Okulu hariç iki normal dönemi) tamamlamış ve kendi programlarındaki öğrenciler arasında Hazırlık sınıfında okuyanlar hariç genel not ortalaması sıralamasında ilk %5'e girenlerden;

o      Genel not ortalaması (CGPA) 3,50 – 3,74 arasında olanlara, takip eden dönemde 4 ay süresince ayda 450 TL;

o       Genel not ortalaması (CGPA) 3,75 ve üzeri olanlara, takip eden dönemde 4 ay süresince ayda 650 TL Akademik Başarı Bursu verilmektedir.

Hazırlık sınıfında okuyanlar hariç, bir programa kayıtlı öğrenci sayısının %3'ünün küsurlu veya ikiden az olması durumunda yukarıdaki genel not ortalaması koşullarını sağlayan kaç öğrenciye Akademik Başarı Bursu verileceği ve aynı not ortalamasına sahip öğrencilerin olması durumunda burs verilecek öğrenci sayısının artırılması hususlarında Kampus Yönetim Kurulu Başkanlığı yetkilidir. Genel not ortalaması ve ağırlıklı genel not ortalaması ilgili yarıyıl sonu itibariyle alınan notlara göre hesaplanır.

Genel not ortalamaları ne olursa olsun; (i) Öğrenci Disiplin Yönergesi kapsamında "Yükseköğretim kurumundan bir hafta uzaklaştırma" ve üstü disiplin cezası almış öğrenciler ile Yurtlar Yönetmeliği kapsamında "Yurttan bir dönem çıkarma" ve üstü ceza almış öğrenciler, (ii) yaz okulu hariç son iki döneminde normal ders yükünün altına düşen veya FD, FF, NA, W ve U notu bulunan öğrenciler, (iii) genel not ortalaması (CGPA) veya yaz okulu hariç son iki dönemin not ortalamaları (GPA) 3,00'ün altında bulunan öğrenciler bu burstan yararlanamazlar.

ÖSYM burslu kontenjanla kabul edilen öğrencilerin bursları İngilizce Hazırlık Programı'nda 1 yıl * ve lisans programında en fazla 5 yıl boyunca koşulsuz devam etmektedir.

* Devamsızlıktan kalmayan ve yıl sonu not toplamı 50,00 ve üzeri olan öğrencilerin, veya girdikleri herhangi bir İngilizce Yeterlik Sınavı'ndan (İYS'den) 50,00 ve üzeri alan öğrencilerin İngilizce Hazırlık Programı'ndaki bursları bir yıl daha devam eder. Devamsızlıktan kalan ve bir yıllık eğitimini tamamlamayan öğrencilerinse, tek sınav hakları olan Eylül İYS'den 50,00 ve üzeri bir not almaları halinde İngilizce Hazırlık Programı'ndaki bursları bir yıl daha devam eder.

Başarı bursları ise, öğrencinin başarısını devam ettirmesine bağlı olacaktır.

Burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, ayrıca yurt bursu kazanmamışlarsa, yurt ücretlerini ödemekle yükümlüdür.

G-DETAYLI BİLGİ:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki numaraları ve e-posta adreslerini kullanabilirsiniz:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu

Telefon: +90 392 661 2102 / +90 392 661 2757

Ankara Ofis: +90 312 210 4670 / +90 312 210 4127

Faks: +90 392 661 2109

E-posta: kkk@odtu.edu.tr