CANLI DESTEK
CANLI DESTEK

Beslenme ve Sağlık


Yiyecek & İçecek

Kampüste öğrenciler için çeşitli tür ve fiyatlarda yemek yeme seçenekleri bulunmaktadır:

Öğrenci Kafeteryası'nda hafta içi öğle ve akşam yemeklerinde tabldot yemek çıkmakta olup Kafeterya Kafe'de kahvaltı, öğle ve akşam yemeği 08:00 - 17:00 saatleri arasında verilmektedir.

Her bölümde bulunan öğrenci kantinleri 08.00-16.00 saatleri arasında hizmet verirken değişik binalarda bulunan kafelerde de genellikle öğle yemeği verilir. Kafelerde yemek dışında soğuk içecekler, kahve, çay ve sandviç türü yiyecekler de bulunur.

Yurtlarda bulunan kantinlerde ise 07.30-23.30 arasında hizmet verilmektedir.

Kampüsteki Alışveriş Merkezi saat 08.30-22.00 arası açık olup Merkezde sıcak yemek, fast food, pizza, kebap vb. gibi değişik türde yiyeceklerin bulunduğu restoranlar yer almaktadır.

Kafeterya Müdürlüğü:
http://www.kafm.metu.edu.tr

Sağlık

Öğrenci ve personelin sağlık problemlerini kaliteli bir ortamda çözmeyi hedefleyen Sağlık ve Rehberlik Merkezi verilen hizmetle ilgili olarak, 2000 yılında TSE'den TSE-EN ISO 9001-2000 kalite belgesi almış olup, 2015 yılında da TSE-EN ISO 9001-2008 standardına uygun olarak belge yenilemesi yapılmıştır.

Kampüsteki sağlık kompleksi, Sağlık ve Rehberlik Merkezi (SRM) ve buraya bağlı laboratuvarlar ile Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ünitelerini (PDRM) kapsar. SRM'de farklı branşlarda uzman ve pratisyen hekimlerle tıp hizmeti ve psikolojik danışman ile rehberlik hizmeti verilmektedir.

Hekimler hafta içi, 09.00 – 12.00 ve 13.30 – 17.00 saatleri arasında hasta kabul ederler. Uzman hekimler saat 16.00'a kadar hasta alır, saat 17:00'ye kadar SRM'de doktor bulunmaktadır. Diğer hizmetler için saatler değişir. İlk Yardım Ünitesi ise 24 saat açıktır.

Birimde verilmekte olan hizmetler; Tıbbi Etik Kanunu Yönetmeliği, Devlet, Hasta Hakları Yönetmeliği, Hıfzıssıhha Kanunu, Sağlık İşletmelerinin Yönetimi Çalışma Usul ve Esasları Yönetmeliği, Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, ODTÜ Öğrenci Sağlık İşleri ve Sağlık Raporları Yönetmeliği, Tıp Bilgisi Uzmanlık Tüzüğü, Yükseköğretim Kanunu ve Kalite belgesi çerçevesinde hazırlanan prosedür, talimat, süreç akışları, görev yetki ve sorumluluklarına göre yürütülmektedir.

Sağlık ve Rehberlik Merkezi:
http://srm.metu.edu.tr/tr