CANLI DESTEK
CANLI DESTEK

Okuyup da Ne Yapacaksın?


İktisadi ve İdari Bilimler Lisans Programları

 • İktisat

  İktisat mezunu olduğunda finans ve denetim şirketleri ile bankalar başta olmak üzere özel sektörde, cazip iş olanakları bulabilirsin. Türkiye'deki kamu kurumlarına ek olarak Dünya Bankası ya da Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası kuruluşlarda da çalışma olanağı yakalayabilirsin. Bu olanaklara ek olarak yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayıp akademisyen olarak görev alman da mümkün.

  İktisat Lisans Programı Web Sitesi

 • İşletme

  Çok disiplinli bir alan olan İşletme mezunu olduğunda geniş bir çerçevede çeşitli kariyer olanaklarına yönelebilirsin. Şirketlerin reklamcılık, ürün veya marka yöneticiliği, insan kaynakları, pazarlama, satın alma, üretim planlama, bilgi sistemleri ve finansman birimlerinde görev alabilir ya da finans sektöründe; bankacı, denetçi, uzman, aracı kurumlarda araştırmacı veya portföy yöneticisi olarak çalışabilirsin. İşletme mezunları üniversite eğitiminde aldıkları bilgi ve birikimi girişimcilik ile değerlendirme olanağına da sahip. Ek olarak İşletmenin alt alanlarından birinde yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyere de yönlenebilirsin.

  İşletme Lisans Programı Web Sitesi

 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

  Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu olarak bakanlık ve müsteşarlıklarda, bankalarda, sigorta şirketlerinde, ulusal ve uluslararası şirketlerde, ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleri ve yazılı ve görsel basın kuruluşlarında geniş kariyer olanaklarına sahip olursun. Bu olanaklara ek olarak sosyal bilimlerin farklı alanlarında yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyere yönelebilirsin.

  Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Lisans Programı Web Sitesi

Mühendislik Lisans Programları

 • Bilgisayar Mühendisliği

  Bu bölümden mezun olduğunda Bilgisayar Mühendisi olarak yazılım üreten şirketlerde, farklı büyüklüklerdeki kuruluşların veya devlet kurumlarının bilgi işlem/yazılım geliştirme merkezlerinde, yenilikçi fikirleri hayata geçiren firmalarda, araştırma-geliştirme birimlerinde, üniversitelerde veya araştırma merkezlerinde yenilikçi çözümler geliştirilmesinde, bilgisayar teknolojisi veya akıllı sistemler üreten/satan firmalarda görev alabilirsin.

  Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı Web Sitesi

 • Elektrik – Elektronik Mühendisliği

  ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olarak yerli ya da yabancı tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarında çeşitli pozisyonlarda sayısız iş olanağına sahip olursun. Bu bölümün mezunları araştırma geliştirmeden proje yönetimine, üretimden satışa her seviyede oldukça sık tercih edilen mühendisler arasında yer aldığından ilgi ve becerilerin doğrultusunda kariyerine yön verecek seçeneklerin olur. Dilersen yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak çeşitli üniversite ve araştırma kuruluşlarında görev alabilirsin.

  Elektrik – Elektronik Mühendisliği Lisans Programı Web Sitesi

 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği

  Genç ve hızla gelişen Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında mezun olduğunda TAI, TEI, ROKETSAN gibi kuruluşlarda; Ulaştırma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı başta olmak üzere kamu kurumlarında görev alabilirsin. Sayıları hızla artan savunma sanayiine yönelik araştırma-geliştirme kuruluşlarında ve havacılık alanında dizayn, analiz ve üretim yapan özel şirketler de bu bölümün mezunlarını sıklıkla tercih etmektedir. Bunlara ek olarak otomotiv sektörü, beyaz eşya sektörü gibi mühendislik uygulamaları olan kuruluşlarda da iş olanakları yakalayabilirsin. Son dönemde hayata geçirilen büyük bütçeli projeler ile büyüyen savunma sanayii sayesinde bu bölümün mezunlarının rahatlıkla iş alanı bulabildiğini unutma. Havacılık ve Uzay Mühendisliği mezunu olduğunda yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyere yönelmen de mümkün.

  Havacılık ve Uzay Mühendisliği Lisans Programı Web Sitesi

 • İnşaat Mühendisliği

  Bu programdan mezun olduğunda özel şirketlerde şantiye mühendisi olarak ya da özel kuruluşlar ve kamu kurumlarında proje ve kontrol aşamalarında görev alabilirsin. ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunları, İngilizce yetkinlikleri sayesinde firmalar tarafından sık sık uluslararası şantiyelerde görevlendiriliyor. Ek olarak yapı denetim mühendisi ya da iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak uzmanlaşabilir, sigorta firmaları için binaların depreme dayanıklılığını ölçebilir, kamu kurumlarında uzman ve müfettiş gibi pozisyonlarda çalışabilirsin. Bu bölümün mezunları proje, yapı denetim ya da müteahhitlik alanlarında kendi firmalarını kurma ve akademik kariyere yönelme olanaklarına da sahip.

  İnşaat Mühendisliği Lisans Programı Web Sitesi

 • Kimya Mühendisliği

  Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olduğunda çok çeşitli sektörlerde iş bulma olanağı elde edersin. Kimya Mühendisi olarak mezun olduğunda boya, çimento, gıda ve içecek, ileri malzemeler ve nanoteknoloji, kimyasallar, lastik, kozmetik, ilaç, otomotiv, savunma, temizlik, yakıt ve enerji, tasarım, projelendirme ve uygulama alanlarında faaliyet gösteren rekabetçi firmalarda görev alabilirsin. ODTÜ Kimya Mühendisliği mezunlarının pek çoğu kariyerlerinin ilerleyen aşamalarında üst düzey yönetici olarak görev yapıyor. Buna ek olarak dilersen yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyere de yönelebilirsin.

  Kimya Mühendisliği Lisans Programı Web Sitesi

 • Makina Mühendisliği

  Makina Mühendisliği bölümünden mezun olduğunda yurt içi ve yurt dışında proje-tasarım, araştırma-geliştirme, üretim, yapım-montaj, yönetim, organizasyon, bilgisayar uygulamaları, işletme ve bakım-onarım konularında çalışma olanağı yakalarsın. Devlet kurumları ve özel şirketlerde Makina Mühendisi, Tasarım Mühendisi, AR-GE Mühendisi, Sistem Mühendisi, Üretim Mühendisi, Otomotiv Mühendisi, Bakım Mühendisi, Mekatronik Mühendisi, Kalite Kontrol Mühendisi, Planlama Mühendisi, Proje Mühendisi, Ürün Geliştirme Mühendisi, İmalat Mühendisi gibi pozisyonlarda görev alabilirsin. Buna ek olarak dilersen yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyere de yönelebilirsin.

  Makina Mühendisliği Lisans Programı Web Sitesi

 • Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği

  Bu programdan Petrol ve Doğal Gaz Mühendisi olarak mezun olduğunda; ulusal ve uluslararası petrol, doğal gaz, boru hattı ile taşıma, sondaj ve jeotermal enerji firmalarında çalışabilirsin. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Boru Taşımacılığı Anonim Şirketi gibi şirketlerle, hızla gelişen LPG sektöründe görev alabileceğin gibi yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak akademik kariyere de yönelebilirsin.

  Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Lisans Programı Web Sitesi

Eğitim / Beşeri Bilimler Lisans Programları

 • İngilizce Öğretmenliği

  ODTÜ İngilizce Öğretmenliği mezunları, çeşitli kurumlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Sen de bu programı bitirdiğinde her kademedeki okullarda İngilizce Öğretmeni olarak ya da üniversitelerde Öğretim Görevlisi olarak çalışabilirsin. Ek olarak bu kurumlarda müfredat uzmanı, öğretim materyalleri geliştirme uzmanı ya da ölçme ve değerlendirme uzmanı olman da mümkün. Mezunlarımız isterlerse ileri derecede İngilizce becerisi gerektiren çeviri, editörlük, halkla ilişkiler, insan kaynakları gibi farklı alanlara da yönelebiliyor. Eğer kariyerine akademide devam etmek istersen İngilizce Öğretmenliği, Dilbilim, Edebiyat ya da sosyal bilimlerin diğer pek çok alanından birinde lisansüstü eğitim alarak akademisyen olabilirsin.

  İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı Web Sitesi

 • Psikoloji

  Psikoloji mezunu olduğunda kamuda, özel sektörde ve üniversitelerde eğitim ve uzmanlık düzeyine göre farklı pozisyonlarda çalışabilirsin. Sivil toplum kuruluşları, araştırma merkezleri, reklam ve halkla ilişkiler sektörü, farklı kurumların eğitim ve araştırma-geliştirme birimleri, psikolojik danışma merkezleri, çocuk yuvaları, hapishaneler, huzurevleri, rehabilitasyon merkezleri ve psikoteknik değerlendirme merkezleri sana becerilerine ve ilgi alanına uygun sayısız iş olanağı sunacak.

  Psikoloji Lisans Programı Web Sitesi

 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olduğunda tüm eğitim kurumlarında ve üniversitelerin psikolojik danışma merkezlerinde Psikolojik Danışman ya da Rehber Öğretmen olarak çalışabilirsin. Buna ek olarak ruh sağlığı hizmeti veren çok çeşitli kurum ve kuruluşlarda ve insan kaynakları alanında da kariyer olanakları yakalayabilirsin.

  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı Web Sitesi