Nazife Baykal

Sevgili Üniversite Adayları,

Dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye’de her yıl on binlerce adayın hayallerini süslüyor. Prestijli üniversite sıralamalarındaki konumu, eğitim kalitesinin yüksekliği ve yenilikçi araştırma geliştirme çalışmaları ile ODTÜ, geleceği için büyük hayalleri olan iddialı adayların öncelikli tercihi.

“Bizler Dünyayı Değiştirebiliriz”

ODTÜ’lü olmak; yalnızca mükemmel eğitim alarak alanında yenilikçi ve rekabet edebilir mezun olmak demek değildir. ODTÜ’lülük yakın çevresinden başlayarak dünyayı daha iyiye doğru değiştirmek için her gün çalışma yürekliliğini ve enerjisini de içinde barındırır. Bunun için, ODTÜ ailesi olarak, “Bizler dünyayı değiştirebiliriz!” diyoruz. Bugün dünyanın her yerine dağılmış mezunlarımız kendi çevrelerinden başlayarak dünyayı değiştirmeye, fark yaratmaya ve ODTÜ geleneğini sürdürmeye devam ediyor.

“Türkiye’nin Daha Çok ODTÜ Mezununa İhtiyacı Var”

Türkiye’de pek çok ilke imza atan ODTÜ, yurt dışında kampus açan ilk Türk üniversitesi olarak da büyük bir yeniliğe imza attı ve 2005 yılında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunu kurdu. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu “Türkiye’nin daha çok ODTÜ mezununa ihtiyacı var!” ilkesi ile yola çıktı. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ODTÜ mezunları için 2005 yılından bu yana özgün mimari tasarıma sahip, modern ve yenilikçi kampusunda ODTÜ eğitim programları ve ODTÜ kurumsal beklentileri ile eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor.

“ODTÜ Kuzey Kıbrıs Diploması ile ODTÜ Ankara Diploması Arasında Fark Yok”

Çok kampüslü bir üniversitenin gereği olarak ODTÜ Ankara eğitimi ile ODTÜ Kuzey Kıbrıs eğitimi arasında fark yok! Yüz bini aşkın ODTÜ mezununun dünyanın her coğrafyasında edindiği çeşitli başarılara, ODTÜ Kuzey Kıbrıs mezunları yenilerini ekliyor. Mezunlarımızın işe ve lisans sonrası eğitim programlarına yerleşme oranı ODTÜ Ankara mezunlarının oranı ile fark göstermiyor. ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ın idari ve akademik kararları ODTÜ Ankara ile birlikte alınıyor. ODTÜ Kuzey Kıbrıs diploması ile ODTÜ Ankara diploması arasında hiçbir fark yok!

“Öğrenen Merkezli, Çağdaş ve Rekabetçi Eğitim”

ODTÜ Kuzey Kıbrıs, kampus mensuplarının bir yaşam alanı olarak paylaştığı kampusta eğitim öğretim faaliyetlerini sınıf ile sınırlamayan, öğrenciyi merkeze alan, kendini sürekli güncelleyen ve modern dünyada rekabet etmek için gerekli olan becerileri kazandırmayı amaçlayan, öğrencinin aktif olduğu bir eğitim anlayışına sahip. Öğrenci sayısının yüksek olmadığı sınıflarımızda etkin hoca-öğrenci iletişimi ile yürüyen eğitim çalışmalarımız; ders dışı faaliyetlerde, kampusun farklı alanlarındaki hoca-öğrenci sohbetlerinde, laboratuvarlarda, ofislerde devam ediyor. ODTÜ’lüler sadece öğretim elemanlarından değil, birbirlerinden de her ortamda öğreniyor.

“Çok Kültürlü, Çok Sesli ve Hareketli Bir Kampus”

ODTÜ Kuzey Kıbrıs, dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrenci ve öğretim elemanlarının iç içe yaşadığı çok kültürlü bir kampusa sahip. Bu kampus, ODTÜ kimliğinin önemli bir parçası olan dünya vatandaşı olma bilincini öğrencilerimize kazandırmak için ideal bir ortam yaratıyor. Tüm mensupların, öğrencilerin aynı tesisleri paylaştığı, öğrenci ve öğretim elemanlarının ders dışı zamanlarının da aynı yaşam alanlarında geçtiği, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, her gün çeşitli sosyal ve akademik etkinliklerle hareketlenen kampusumuz; öğrencilerimizi sadece eğitim aldıkları alanda en iyi şekilde yetiştirmekle kalmıyor, ODTÜ’lülük bilincini, sosyal becerileri ve birlikte yaşama alışkanlıklarını da kazandırıyor. ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ın demokratik ve çok sesli ortamı, geleceğe yön verecek mezunlarımızın özgür bir alanda düşüncelerini dile getirmelerini sağlıyor ve çatışmadan tartışma alışkanlığı edinmelerinde rol oynuyor.

Sevgili Adaylar,

ODTÜ’lü olmak; sorumluluk, azim ve adanmışlık gerektirir. ODTÜ’lüler, öğrencilik yıllarında gösterdikleri özverinin sonucu olarak hayatları boyunca ODTÜ kimliğini gurur ve ayrıcalıkla taşır. Siz de ODTÜ’lü olmak, geleceğiniz için bu önemli adımı atmak, kariyer yolculuğunuza bir adım önde başlamak isterseniz ODTÜ Kuzey Kıbrıs ailesinin bir üyesi olabilirsiniz. Sizleri, Akdeniz’in güvenli ve huzurlu adasında, modern, çok kültürlü bir kampusta ODTÜ’lü olmaya davet ediyoruz.

Eylül ayında görüşmek üzere!

Prof. Dr. Nazife Baykal

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu
Yönetim Kurulu Başkanı ve Kampus Rektörü